نخ دندان

خونریزی لثه هنگام استفاده از نخ دندان (علت + درمان)

خونریزی لثه هنگام استفاده از نخ دندان

کشیدن نخ دندان یکی از اقدامات ضروری در راه حفظ بهداشت دهان و دندان می باشد اما تا به حال برایتان اتفاق افتاده است که هنگام استفاده از نخ دندان دچار خونریزی لثه شوید؟ خونریزی لثه هنگام استفاده از نخ دندان که برای اکثریت افراد رخ داده است گاهی سبب نگرانی هایی می شود؛ از این رو به دنبال راه چاره ای برای حل این مشکل هستیم. خونریزی لثه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم.

علت خونریزی لثه هنگام کشیدن نخ دندان

دلایل خونریزی لثه هنگام استفاده از نخ دندان

لثه ها بافت های نرمی هستند که ریشه دندان ها را پوشانده اند اما این عضو گاهی ملتهب شده و دچارخونریزی می شود که از جمله دلایل آن می توان به موارد زیر اشاراه کرد:

 1. مدتی است که نخ دندان نکشیده اید

نخ دندان

خونریزی لثه ها اگر مدت طولانی است که نخ دندان نکشیده اید طبیعی است زیرا باکتری های زیادی بین دندان ها جمع شده اند. هرچه تعداد باکتری ها بیشتر باشد لثه ملتهب ترشده و احتمال خونریزی بسیار بالاتر می رود بنابراین باید یک روتین منظم برای استفاده از نخ دندان داشته باشید. خونریزی لثه به دلیل عدم استفاده منظم از نخ دندان در عرض چند دقیقه متوقف خواهد شد اما اگر باز هم این پدیده ادامه داشت پس قطعا مشکل چیز دیگری است.

 1. به بیماری های لثه مبتلا هستید

بیماری لثه

یکی از دلایل شایع دیگر برای خونریزی لثه بیماری های پریودنتال می باشد. پریودنتال به عنوان بیماری لثه شناخته می شود که نشان دهنده وجود عفونت جدی در لثه است و در نهایت به بافت لثه ضربه می زند. گاهی این بیماری به دلیل تجمع پلاک ها بر روی دندان ایجاد می شود و در چند مرحله پیشرفت می کند. ابتدا پلاک ها در امتداد خط لثه تشکیل شده و در صورت ماندگاری سخت می شوند که به آن تارتار می گویند. تارتار ها به راحتی از بین نمی روند و تنها با مراجعه به دندان پزشکی می توان آن ها را از بین برد. اگر تارتار ها به موقع از بین نروند فرد دچار بیماری های خفیف لثه می شود. از شایع ترین علائم بیماری لثه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • متورم شدن لثه
 • حساس شدن لثه
 • بو و طعم بد دهان
 • جویدن دردناک غذا
 • تحلیل و عقب رفتن لثه

 اما مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور منظم می تواند باعث پیشگیری از تجمع پلاک ها شود.

 1. باردار هستید و یا سطح هورمون هایتان تغییر کرده است.

بارداری

گاهی با وجود رعایت بهداشت باز هم لثه ها دچار خونریزی می شود که در این زمان تقصیر شما نیست، بلکه نتیجه تغییرات هورمونی می باشد که اجتناب ناپذیر است. آمار ها نشان می دهد بیش از یک سوم خانم ها در زمان بارداری یا عادت ماهانه خود دچار تورم لثه می شوند حتی اگر از قبل مشکل خاصی نداشته باشند زیرا بالا رفتن سطح هورمون ها سبب افزایش گردن خون شده و می تواند باعث بروز خونریزی هنگام استفاده از نخ دندان شود.

 1. استفاده اشتباه از نخ دندان

استفاده از نخ دندان

استفاده درست و به اندازه از مسواک و نخ دندان همیت بسیار بالایی دارد. روش صحیح استفاده از نخ دندان ها به این صورت است که باید با ملایمت و در راستای خطوط دندان ها انجام شود اما برای گرفتن بهترین نتیجه از کشیدن نخ دندان باید با پزشک خود مشورت کنید اما به طور کلی برای جلوگیری از خونریزی لثه به روش زیر عمل می کنیم:

 • ابتدا نخ دندان را به اندازه لازم جدا کرده و دور انگشت خود بپیچید تا حدود 5 سانتی متر از نخ دندان برای تمیز کردن باقی بماند.
 • نخ دندان را بین دندان ها قرار داده و با حرکات ملایم آن را جلو عقب ببرید.
 • پس از تمیز کردن بین هر کدام از دندان ها با قسمت تمیز نخ، بین دندان های دیگر را تمیز کنید.
 1. استعمال دخانیات

استعمال دخانیات

کشیدن سیگار می تواند خطر ابتلا به بیماری های لثه را در افراد مستعد به شدت افزایش دهد. در حقیقت وجود برخی مواد سمی در سیگار ها سبب التهاب لثه شده و خونریزی را به همراه دارد.

 1. استفاده از نخ دندان مناسب

نخ دندان

نخ دندان مناسب از لحاظ جنس و کیفیت اهمیت بسیاری دارد. نخ دندان ها باید نرم بوده و دارای جنس ملایمی باشند تا از ایجاد زخم و خش در لثه ها جلوگیری کند که نخ دندان های پاتریکس در عین حال که مستحکم هستند می توانند لغزش مناسبی بین دندان ها داشته و از انعطاف بالایی برخورد باشند.

درمان خونریزی لثه

رعایت مواد زیر به منظور درمان خونریزی لثه، می تواند راه های مناسبی برای پیشگیری از وقوع این پدیده نیز باشد پس برای سلامت دهان و دندان و جلوگیری از خونریزی لثه، توصیه های زیر می توانند کار آمد باشند:

 • حداقل روزی دو بار، ترجیحا صبح و شب دندان هایتان را با مسواک تمیز کنید. (نحوه صحیح مسواک زدن)
 • حداقل روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنید.
 • برای معاینه هر شش ماه به دندان پزشک خود مراجعه کنید.
 • بهتر است برای رعایت هر چه بیشتر بهداشت از دهان شویه هم استفاده کنید. (معرفی انواع دهان شویه و کاربرد آن)

سخن پایانی

اگر چه خونریزی هنگام کشیدن نخ دندان می تواند نشان دهنده بیماری های لثه باشد اما بیش از نیمی از افراد به دلیل عدم استفاده منظم دچار چنین پدیده ای می شوند؛ از این رو نخ دندان و خونریزی لثه را می توان به عنوان رفیق همراه هم دانست اما نکته مهم و حائز اهمیت این است که با رخ دادن خونریزی دست از کار نکشیم و باز هم به استفاده از نخ دندان ادامه دهیم. این مشکل در صورت استفاده منظم باید در عرض 7 الی 10 روز رفع شود. به یاد داشته باشید هنگام استفاده از نخ دندان از وارد کردن فشار بپرهیزید و اجازه دهید نخ دندان خودش در میان دندان ها حرکت کند. اگر نخ دندان در میان خطوط دندان هایتان گیر کرد حتما از نخ دندان نازک تری استفاده کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *