مسواک کودک

آموزش مسواک زدن کودک در 4 دوره سنی

آموزش مسواک کودک

مراقبت از دندان ها از زمان رویش اولین دندان آغاز می شود. کودکان بسیار کنجکاو و پر شور، علاقه مند به تست تمام مزه های جدید هستند اما در این میان، والدین نباید از سلامت بهداشت دهان و دندان فرزندان خود غافل شوند. برخلاف اعتقادات بسیاری از افراد مبنی بر اینکه دندان های شیری کودکان نیاز به مراقبت ندارند، باید توجه داشت که مراقبت از دندان های شیری به اندازه دندان های دائمی، پر اهمیت خواهد بود زیرا دندان های شیری سالم، در رشد دندان های دائمی موثر است.

ضرورت آموزش مسواک زدن به کودکان از جایی نشأت می گیرد که آن ها مشتاق به مصرف انواع شیرینی جات و آجیل هستند در حالی که، کم ترین کشش را برای مسواک کردن دندان های خود دارند. آمار ها گویای این مطلب هستند که بیش از 40 درصد کودکان، پیش از ورود به مدرسه دچار پوسیدگی دندان می شوند که این موضوع نشان دهنده عدم توجه والدین به سلامت دندان های فرزندانشان است.

 

مسواک زدن کودک در دوره های مختلف

مراقبت از دندان ها از زمان تولد تا 8 سالگی شامل مراحل مختلفی است که در هر دوره، روش مراقبت و تمیز کردن این عضو متفاوت است. ما در این مقاله مسواک کردن دندان های کودکان را در 4 دوره سنی بررسی کرده و نکات اصلی آن را ذکر می کنیم.

 

مسواک زدن کودکان زیر 1 سال

کودکان زیر 1 سال

معمولا اولین دندان کودک در زمانی مابین 6 ماهگی تا 1 سالگی رشد خواهد کرد اما قبل از شروع رشد اولین دندان، باکتری ها در دهان نوزاد شروع به رشد می کنند. شاید برایتان سوال باشد که کودک شما در این سن چیزی به جز شیر مادر خود را نمی خورد پس این باکتری ها از کجا می آیند؟ دلیل ایجاد و رشد باکتری ها، قند موجود در شیر مادر و مکمل های دیگر است. مسواک انگشتی، محصول کارآمد برای نوزاد شما در این زمان است.

مسواک انگشتی از جنس سیلیکون است که لثه کودک شما را اذیت نخواهد کرد و همچنین می تواند برای کاهش کلافگی فرزند شما در زمان رشد دندان، موثر باشد.

 

مسواک زدن کودکان 1 تا 2 سال

کودکان 1 تا 2 سال

دندان های شیری کودکان در این سن هنوز تکمیل نشده است. این دوره، زمان شروع استفاده از خمیر دندان در طول مسواک زدن برای کودکتان است اما استفاده از چه خمیر دندانی برای کودکان مناسب است؟ کودکان در این بازه سنی همچنان بازیگوش بوده و شیطنت می کنند؛ بنابراین استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید برای این دوره سنی توصیه نمی شود. همچنین در صورت استفاده از خمیر دندان مخصوص کودکان، مقدار مصرف آن باید به اندازه دانه عدس کوچک باشد.

دندان های کودک 1 تا 2 ساله را باید دو مرتبه در روز مسواک کرد. مسواک مخصوص کودک انتخاب مناسبی برای آن ها است؛ زیرا این مسواک ها علاوه بر اینکه دارای طرح و رنگ جذاب برای ترغیب کودکان هستند، با برس نرمی که دارند، هیچ گونه آسیب و فشاری به لثه خردسالان وارد نمی کند.

در پایان این سن، کودک باید در روند مسواک کردن دندان های خود سهمی داشته باشد اما همچنان نظارت والدین بر عملکرد فرزند ضروری است.

 

مسواک زدن کودکان 3 تا 5 سال

کودکان 3 تا 5 سال

بچه ها با رسیدن به سن 3 سالگی، 20 دندان شیری دارند که خودشان می توانند مسئولیت مراقبت از آن ها را بر عهده بگیرند.  در این زمان باید مسواک را دست فرزندتان داده و از او بخواهید دندان های خود را تمیز کند. سعی کنید نکات زیر را رعایت کنید تا فرزندتان علاقه خود را نسبت به مسواک زدن دندان ها از دست ندهد.

 • کنار فرزند خود باشید تا در صورت بروز اتفاق یا مشکلی به او کمک کنید.
 • دست کودک خود را حین مسواک زدن بگیرید و او را در مراحل مسواک کردن دندان هایش همراهی کنید.
 • سعی کنید عمل مسواک زدن را به آرامی انجام دهید تا فرزندتان را خسته نکنید.
 • کودکتان را تشویق کنید تا تمام محتویات دهان خود را خالی کند و هیچ چیزی را قورت ندهد.
 • مسواک زدن را در قالب یک بازی برای کودک انجام دهید.

مسواک زدن کودکان 6 تا 8 سال

6تا8سال

در این دوره سنی مسواک زدن بسیار اهمیت بالایی دارد. در این زمان دندان کودک شروع به لق شدن و افتادن می کند. والدین باید سعی کنند مسواک زدن دندان ها را به طور کامل به فرزند خود محول کنند. همچنین از خمیر دندان های حاوی فلوراید برای شستن دندان ها استفاده کنند؛ زیرا از پوسیدگی آن ها جلوگیری می کند.

در این دوره، کودکان باید شروع به استفاده از نخ دندان کنند تا از بروز پوسیدگی در میان شیار های دندان خود نیز جلوگیری کنند.

 

چگونه می توان کودک را به مسواک زدن تشویق کرد؟

بسیاری از کودکان لجباز بوده و به راحتی در زمینه مسواک کردن دندان هایشان همکاری لازم را نمی کنند. آن ها عمل مسواک زدن را بیهوده و کسل کننده می دانند. سعی کنید به کودک خود بفهمانید که 2 دقیقه مسواک زدن در طول روز می تواند بسیار مفید باشد. برای این کار سعی کنید با لحنی ساده به فرزند خود دلیل مسواک زدن و عواقب عدم انجام این کار را توضیح دهید.

 در ادامه راه حل هایی در این زمینه ارائه می دهیم تا مسواک زدن برای بچه ها یک کار مفرح و شادی بخش باشد.

 

1.گروهی مسواک بزنید.

مسواک زدن گروهی

اگر پدر و مادر به همراه فرزندان خود مسواک بزنند، کودک این کار را تقلید می کند. والدین سعی کنند صبح یا شب، زمانی را برای مسواک زدن دندان ها معین کنند و همگی در آن زمان خاص دندان هایشان را شستشو دهند.

 

2.برای فرزند خود جایزه تعیین کنید.

در تربیت فرزندتان و ایجاد عادت جدید خلاق باشید. جایزه های کوچکی که فرزندتان دوست دارد، مشخص کنید و به آن ها بگویید اگر خودشان از پس مسواک زدن دندان هایشان برآمدند، جایزه ها را در اختیارشان قرار می دهید. همچنین به صورت لفظی از آن ها تشکر کرده و بگویید که به دلیل انجام کار درست، افتخار آفرینی کرده اند.

 

3.مسواک زدن را به کار سرگرم کننده ای تبدیل کنید.

در حین مسواک زدن برای کودک آواز بخوانید، برای یادگیری و تشویق بیشتر انیمیشن هایی مناسب و کوتاه که با مسواک زدن مرتبط هستند برای او پخش کنید. همچنین می توانید اجازه دهید که کودک حین مسواک کردن دندان ها، با اسباب بازی هایش بازی کند تا مسواک را وسیله ای برای دور شدن خود از بازی نداند.

 

4.مسواک مخصوص برای آن ها بخرید.

مسواک کودک

امروزه مسواک های زیادی مخصوص کودکان تولید شده اند که در طرح و رنگ جذاب، می تواند برای کودکان تشویق کننده باشد. طرح های مختلف وجود دارد که برای فرزند دختر و پسر به صورت جداگانه طراحی شده اند. اگر مسواکی که برای فرزند خود تهیه می کنید مورد علاقه او باشد، خود کودک مایل به استفاده از آن خواهد بود.

برند پاتریکس که بزرگ تریم تولید کننده محصولات بهداشتی برای سلامت دهان و دندان است، محصولات مناسب برای کودکان نیز تولید و عرضه کرده است. انواع مسواک کودکان مانند: مسواک کودک مدل ماه و ستاره، مسواک کودک طرح ماهی و … همچنین خمیر دندان مخصوص کودکان می باشند.

 

فواید مسواک زدن کودکان

مسواک زدن کودکان به همان مقدار که برای بزرگسالان اهمیت دارد، مهم است. از جمله فواید آن شامل:

 • جلوگیری از ایجاد پلاک بر روی دندان ها
 • کاهش احتمال پوسیدگی دندان شیری
 • جلوگیری از بروز مشکلات لثه و دندان برای کودکان
 • پیشگیری از دندان درد که یک مشکل کلافه کننده برای کودکان است.
 • ایجاد لبخند زیبا برای کودکان و نوجوانان
 • کاهش بوی بد دهان خردسالان که ناشی از خوردن انواع شیرینی جات است.

کلام پایانی

آموزش مسواک زدن به کودکان و ایجاد چنین عادتی در آن ها نیازمند صبر و حوصله شما است و اصلا کار ساده ای نیست؛ چراکه بسیاری از بچه ها در برابر مسواک کردن دندان هایشان مقاومت می کنند. والدین می توانند با توجه به نکات ذکر شده در این مقاله، به مرور زمان این عادت را در فرزندان خود ایجاد کنند. برند پاتریکس در زمینه بهداشت دهان و دندان کودکان فعالیت دارد و مسواک های کودکان را در انواع مختلف دخترانه و پسرانه تولید می کند تا بتواند نقش کوچکی در سلامت فرزندانتان داشته باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *