نخ دندان

تفاوت نخ دندان معمولی با ارتودنسی در چیست؟

تفاوت نخ دندان معمولی با ارتودنسی

دارا بودن دندان‌های تمیز، هنگامی که با سیم‌های ارتودنسی درگیر شده‌اند، آرزوی دست نیافتنی نیست. در واقع این کار از آن‌چه فکر می‌کنید ساده‌تر است البته اگر تفاوت نخ دندان ارتودنسی با معمولی را بدانید و با بهترین نخ دندان در این زمینه، آشنا باشید.

در این مقاله قصد داریم تفاوت نخ دندان ارتودنسی با معمولی را مورد بررسی قرار دهیم و بهترین نخ دندان را به شما معرفی نماییم.

 

نخ دندان ارتودنسی چیست؟

 امروزه در دنیایی زندگی می‌کنیم که می‌توانیم از محصولاتی که گاه و بیگاه اختراع می‌شوند، در جهت ارتقای سلامت و بهداشت استفاده نماییم. یکی از اختراعات ساده و بسیار مهم در زمینه‌ی بهداشت دهان و دندان‌ها، نخ دندان است.

 استفاده از نخ دندان، به ویژه هنگامی که با ارتودنسی مواجه هستیم، بسیار ضروری است. از این رو، باز هم تکنولوژی به فریادمان می‌رسد و انواع نخ دندان ارتودنسی را برایمان به ارمغان می‌آورد.

نخ دندان ارتودنسی با نخ دندان معمولی متفاوت است زیرا این نخ دندان قرار است که قسمت‌های زیر سیم‌های ارتودنسی، لثه‌ها و مابین دندان‌ها را پاکسازی نماید. این نوع نخ دندان معمولاً دارای سه بخش است:

 • یک سر سوزنی چند سانتی‌متری
 • بخش اسفنجی شکل
 • بخش نخ دندان

 با همین وسیله‌ی ساده‌ی بهداشتی، مي‌توان دندان‌هاي ارتودنسي شده را تميز كرد.

 

تفاوت نخ دندان ارتودنسی با معمولی در چیست؟

 

 

نخ دندان ارتودنسي با معمولي داراي تفاوت‌هايي است كه در ادامه به اين تفاوت‌ها اشاره مي‌شود:

 • تفاوت در ساختمان و شكل: نخ دندان معمولي فقط از بخش نخ تشكيل مي‌شود در حالي كه نخ دندان ارتودنسي معمولاً از سه بخش سوزني، بخش اسفنجي و نخ تشكيل خواهد شد.
 • تفاوت در كاربرد: نخ دندان معمولي براي پاك كردن فضاي ميان دنداني استفاده مي‌شود در حالي كه نخ دندان ارتودنسي به منظور تميز كردن سطوح بين دندان‌ها، بخش‌های دندان در زیر سیم‌ها و زير لثه‌ها قبل از مسواك زدن، به کار می‌رود.
 • تفاوت در بسته بندی: نخ دندان معمولی در متراژهای بلند معمولاً 30 متر یا 50 متری به دور قرقره پیچیده می‌شود. نخ دندان‌های ارتودنسی به صورت بسته‌های 20 عددی، 30 عددی و ... در بازار به فروش می‌رسند.

 

دلیل اهمیت استفاده از نخ دندان در دوران ارتودنسی چیست؟

تفاوت نخ دندان معمولی با ارتودنسی

دهان محيطي تاريك، مرطوب و گرم است. چنين محيطي، جايگاه مناسبي براي رشد باكتري‌ها خواهد بود. با مسواك زدن به تعداد دو بار در روز، بسياري از اين ميكروب‌ها از دهان خارج مي‌شوند.

اما مسواك نمي‌تواند فضاهاي بين دنداني را كاملاً تميز كند. استفاده‌ی حداقل دو بار در روز از نخ دندان، علاوه بر مسواك زدن مرتب، مي‌تواند به طور بسيار قابل ملاحظه از فساد دهان و دندان‌ها جلوگيري نمايد.

اهميت استفاده از نخ دندان در دوران ارتودنسي هم به همين دليل است. با استفاده از مسواك ارتودنسي نمي‌توان تمامي سطوح دندان‌ها و لثه را تميز كرد. از اين رو، براي جلوگيري از رشد ميكروب‌ها كه به همراه مصرف غذا و نوشيدن مايعات وارد دهان مي‌شوند، بايد با استفاده از نخ دندان ارتودنسي تمامي فضاهاي غیر قابل دسترس برای مسواك را پاك نمود.  (منبع)

 

 چگونه از نخ دندان ارتودنسی استفاده کنیم؟

استفاده از هر وسیله‌ای روشی دارد. سلامت دندان‌های ارتودنسی شده در گرو استفاده‌ی صحیح از نخ دندان ارتودنسی است. برای استفاده از نخ دندان ارتودنسی بهتر است که به روش زیر عمل نمایید:

 • سر سوزنی شکل نخ دندان ارتودنسی را از زیر سیم متصل به دندان عبور دهید.
 • دو طرف نخ را با پیچیدن به دور انگشت‌های نشانه محکم کنید.
 • با حرکت اره‌ای و مورب، به نرمی و آهستگی نخ دندان را با تماس بین دندان‌ها عبور دهید.
 • با حرکت نخ به سمت بالا و پایین در حالی که نخ به دیواره‌ی دندان چسبیده است، آن را به زیر دندان و بخش لثه می‌بریم و آن قسمت را تمیز می‌کنیم.

این عمل را بهتر است که دو بار در روز و صبح بعد از صبحانه و شب قبل از خواب، انجام دهید.  

 

انواع نخ دندان های معمولی مناسب دندان های شما

تفاوت نخ دندان ارتودنسی با معمولی

یکی از چالشهای استفاده از نخ دندان، گیر کردن نخ در لابلای دندان‌‌ها می‌‌باشد. استفاده از نخ دندان‌های بدون موم،  بی‌کیفیت و نامناسب سبب این اتفاق خواهد شد. درگیر شدن دندان‌ها با نخ دندان بی کیفیت سبب ساییدگی و آسیب به مینای لابلای دندان‌ها می‌شود.

برند پاتریکس با تولید انواع نخ دندان‌های معمولی مناسب دندان‌ها، حفاظت از دندان‌های شما را تضمین می‌نماید. در ادامه به انواع این نخ دندان‌ها اشاره می‌شود.

 

 نخ دندان با عصاره مینت

نخ دندان با عصاره مینت پاتریکس به منظور تمیز کردن ساده، سریع و موثر بین دندان‌ها توصیه می‌شود. نخ دندان با عصاره مینت با حذف پلاک‌های میکروبی بین دندانی از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری و تنفس را خوشبو می‌سازد.

 

 نخ دندان زغالی پاتریکس

نخ دندان زغالی پاتریکس تمیزکننده‌ی حرفه‌ای است که جهت پاک کردن بین دندان‌ها استفاده می‌شود. این نخ دندان  به دلیل داشتن زغال فعال به سفید شدن دندان‌ها کمک موثر می‌نماید. نخ دندان زغالی پاتریکس، با داشتن خاصیت ضد باکتری از پوسیدگی و خرابی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. نخ دندان زغالی حاوی فلوراید بوده و ضد حساسیت است.

 

 نخ دندان تفلون با عصاره مینت

نخ دندان تفلون با عصاره مینت (نعنا) دارای ویژگی‌های زیر است:

 • به دلیل استحکام بالا هرگز تکه تکه نمی‌شود.
 • این نخ دندان برای دندان‌های چسبیده، گزینه‌ای بسیار مناسب است.
 • به دلیل آنتی باکتریال بودن، از پوسیدگی بین دندانی جلوگیری به عمل می‌آورد.
 • به دلیل انعطاف زیاد، به راحتی قابل استفاده است.
 • به دلیل داشتن پوشش موم، بین دندان‌ها حرکت سریع و آسان دارد.
 • نخ دندان تفلون با عصاره مینت، قابلیت تطبیق با فواصل مختلف دندانی را داراست.
 • به دلیل استفاده از عصاره مینت، این نخ دندان‌ها دهان و تنفس را خوش‌بو می‌سازد.

 نخ دندان رایحه آلومینت پاتریکس

نخ دندان آلومینت پاتریکس، حاوی اسانس آلوئه ورا و نعنا می‌باشد. این نخ دندان با استفاده‌ی آسان در برداشت پلاک‌های میکروبی، بسیار تخصصی عمل می‌نماید. نخ دندان آلومینت پاتریکس یک پاک کننده‌ی حرفه‌ای جرم و مواد غذایی بین دندانی است.

معرفی یکی از بهترین نخ دندان های ارتودنسی

مسواک زدن به تنهایی برای افرادی که مدتی مجبور به تحمل ارتودنسی هستند، کافی نیست. برای این‌که دندان‌ها در زمان ارتودنسی پوسیده نشوند، باید از انواع نخ دندان‌های ارتودنسی برای پاک کردن فواصل میان دندان‌ها، بخش‌های زیرین سیم‌ها و لثه‌ها استفاده شود. کافی‌است روزی دوبار از این نخ‌های دندان به روشی که در بالا توضیح داده شد، استفاده نمایید. در زیر به نوعی از نخ دندانی که مناسب  دندان های ارتودنسی شده است، اشاره می کنیم.

 

نخ دندان موم دار، سوپر فلاس و نواری

بهترین نخ دندان ارتودنسی

نخ دندان موم دار، سوپرفلاس و نواری برای خارج کردن غذا و پلاک‌های دندانی مورد استفاده قرار می‌گیرد و برای دندان‌های فاصله دار و دارای ارتودنسی مناسب می‌باشد. این نخ دندان با تمیز کردن جرم، مواد غذایی و میکروب‌های بین دندانی و حرکت آسان بین دندان‌ها و سیم‌های ارتودنسی، به بهداشت دندان‌ها کمک موثر می‌نماید.   

 

جمع بندی

در این مقاله به بررسی تفاوت نخ دندان ارتودنسی با معمولی پرداختیم. برند ایرانی پاتریکس، یکی از برند‌های معتبر و پیشتاز در زمینه‌ی بهداشت و مراقبت فردی، به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند که زندگی زیباتر و با کیفیت‌تری داشته باشند. با استفاده از محصولات بهداشتی پاتریکس شامل انواع مسواک، خمیر دندان، دهان شویه، نخ دندان، گوش پاک کن، تیغ و برس مو ، تجربه‌ی شیرین سلامتی را به خانه‌های خود به ارمغان بیاورید. 

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *