بهداشت دهان

معرفی انواع بیماری‌های دهان و دندان و راه‌های پیشگیری از بروز آن‌ها

بیماری‌های رایج دهان و دندان

یکی از شایع‌ترین بیماری‌هایی که بر سلامت کل بدن تأثیر می‌گذارد، بیماری‌های مربوط به دهان و دندان هستند. هر فردی حداقل به یکی از این بیماری‌ها در طول دوران زندگی خود مبتلا می‌شود و ناراحتی‌های مربوط به آن را تجربه می‌کند؛ به همین خاطر جدی گرفتن انواع بیماری‌های رایج دهان و دندان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

توصیه می‌کنیم در این زمینه حتماً به روش‌های پیشگیرانه بیماری‌های لثه و دهان و دندان توجه کنید و انواع محصولات بهداشتی را برای این منظور به کار ببرید. در سال‌های اخیر ریسک ابتلا به این بیماری‌ها افزایش یافته است؛ به همین دلیل در این مطلب نکاتی را برای بهبود وضعیت سلامت دهان و دندان بررسی می‌کنیم.

 

بیماری‌های رایج دهان و دندان چه مشکلاتی را برای سلامتی به وجود می‌آورند؟

بیماری‌های رایج دهان و دندان

بیماری‌های رایج دهان و دندان در اثر عوامل مختلفی به وجود می‌آید. این بیماری‌ها برای همه رده‌های سنی مشکلات و دردسرهای بسیاری به همراه می‌آورند و سایر اندام‌ها و اعضای بدن را درگیر خواهند کرد. اگر می‌خواهید با بلایایی که دندان‌های خراب، مشکلات دهان و لثه‌ها بر سر دندان‌های شما می‌آورند آشنا شوید، خواندن ادامه این مقاله به شما توصیه می‌شود.

ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی

یکی از مهم‌ترین مواردی که در خصوص بیماری‌های رایج دهان و دندان مورد توجه قرار می‌گیرد، ریسک ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی است. اگر دهان و دندان‌های شما وضعیت مناسبی نداشته باشند، خطر بروز این بیماری‌ها به شدت افزایش می‌یابد. در جریان این بیماری‌ها، باکتری‌ها وارد خون شده و رفته رفته بر سلامت قلب و عروق تأثیر منفی بر جای می‌گذارند. سخت شدن شریان‌ها یکی از مهم‌ترین نتایج بروز این بیماری‌ها محسوب می‌شود.

اگر می‌خواهید به بیماری‌های مربوط به انسداد عروق خونی مبتلا نشوید، حتماً باید به سلامت دهان و دندان و کیفیت مراقبت از این بخش از بدن دقت کافی داشته باشید. افزایش سکته‌های مغزی در اثر ورود باکتری‌ها به شریان‌های خونی به وجود می‌آید.

مشکلات زوال عقل

چه بپذیرید و چه این مهم را انکار کنید، افزایش شدت بیماری‌های رایج دهان و دندان بر سلامت عقلانی و مغز افراد نیز تأثیر نامطلوبی بر جای می‌گذارد. در صورتی که عفونت ناشی از خرابی لثه‌ها و دندان‌های شما درمان نشود، به تدریج به سلول‌های مغزی شما آسیب وارد کرده و سبب ایجاد بیماری‌های زوال عقل خواهند شد. برای پیشگیری از این مشکلات باید حتماً به رعایت نکات بهداشتی مربوط به این حوزه دقت داشته باشید.

ورود باکتری‌های مربوط به عفونت دهان و دندان، سبب آسیب دیدگی کانال‌های عصبی و گسترش باکتری‌ها در این بخش‌ها خواهد شد. مسواک نزدن و مراقبت نکردن از دهان و دندان، عواقب خطرناک و جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

عفونت‌های تنفسی

زمانی که لثه‌ها و دندان‌ها دچار عفونت شوند، بوی بدی از دهان و تنفس شما استشمام خواهد شد. باکتری‌ها در دهان آلوده و لثه‌های متورم ذره‌ذره به ریه‌های شما نفوذ می‌کنند که خطرات جبران ناپذیری برای سیستم تنفسی بدن به همراه دارد. هر یک از انواع بیماری‌های رایج دهان و دندان به بروز بیماری‌هایی مانند برونشیت نیز منجر می‌شوند و خطرات ناشی از بروز آن‌ها را افزایش می‌دهند.

اگر سابقه ابتلا به این بیماری‌ها را دارید، حتماً سلامت دهان و دندان‌های خود را جدی بگیرید.

خطرات بارداری

همیشه توصیه شده پیش از باردار شدن، بیماری‌ها و مشکلات موجود در لثه‌ها و دندان‌های خود را درمان کنید. تغییرات هورمونی به گسترش عفونت در دهان و لثه‌ها منجر می‌شود. در این دوره تغییرات هورمونی بدن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد که خطرات بارداری را به همین نسبت افزایش می‌دهد. عفونت در دهان مادر باردار، دوران حاملگی مادران را بسیار دشوار و سخت می‌سازد.

با وجود این اختلالات، مادر و جنین هر دو در معرض خطر قرار می‌گیرند.

عفونت‌های استخوانی

در صورت ابتلا به هر بیماری‌های رایج دهان و دندان، عفونت‌های استخوانی همواره سلامت شما را تهدید می‌کند. این قبیل عفونت‌ها، خون را آلوده می‌کنند و به اندام‌های مختلف بدن شما آسیب جدی می‌رسانند. این عارضه‌ها استخوان‌های ناحیه فک و صورت شما را تحت تاثیر قرار می‌دهند. شما می‌توانید با رعایت چند نکته بهداشتی ساده، از بروز هر یک از این مشکلات پیشگیری کنید.

 

معرفی انواع بیماری‌های رایج دهان و دندان

انواع بیماری‌های رایج دهان و دندان

تنها یک بیماری رایج دهان و دندان وجود ندارد! در صورت رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، خطرات و مشکلات زیادی بدن شما را تهدید می‌کند که باید آن‌ها را جدی بگیرید. برخی از مهم‌ترین بیماری‌هایی که در این زمینه به وجود می‌آیند، به شرح زیر هستند:

 

آبسه دندان

انواع بیماری‌های رایج دهان و دندان دسته بندی‌های گوناگونی دارند. آبسه دندان یکی از رایج‌ترین مواردی است که در این زمینه به وجود می‌آیند. شما می‌توانید این عفونت را با استفاده از برخی مواد دارویی و بهداشتی ساده برطرف کنید. این بیماری با ایجاد تورم و التهاب در اطراف ناحیه دندان به وجود می‌آید. اگر مواد غذایی را از دهان و دندان خود پاکسازی نکنید، به تدریج با این مشکلات روبرو خواهید شد.

این مواد غذایی در دهان شما باکتری ایجاد می‌کنند و از بین بردن آن‌ها در شرایط حاد، کمی دشوار خواهد بود. این باکتری‌ها پوسیدگی‌های دندانی را به شدت افزایش می‌دهند.

برفک دهان

عفونت‌های قارچی همیشه در میان خانم‌ها و آقایان رایج بوده‌اند. این عفونت‌ها در دهان کودکان نیز شیوع پیدا می‌کنند و سلامت آن‌ها را به خطر می‌اندازند.

این عفونت در بخش‌های کناری و گوشه‌های دهان به وجود می‌آیند. زبان و کام حلق مناسب‌ترین محل برای رویش این قارچ‌های عفونی هستند. کسانی که تغذیه نامناسبی داشته باشند یا به بیماری‌هایی مانند دیابت مبتلا باشند، بی شک در معرض خطرات برفک‌های دهانی قرار دارند. بیماری‌های رایج دهان و دندان در اثر مصرف مواد مخدر تشدید می‌شوند.

تغییر رنگ دندان

یکی دیگر از انواع بیماری‌هایی که بیشتر سلامت دهان و دندان کودکان را تحت تأثیر قرار می‌دهد، تغییر رنگ دندان‌ها است. این بیماری به دلایل مختلفی به وجود می‌آید و سلامت دندان‌های کودکان و افراد بزرگسال را با مشکلات جدی روبرو می‌کند؛ از میان آن‌ها می‌توان به نازیبایی لبخند افراد اشاره کرد.

در صورتی که تغذیه مناسبی نداشته باشید و یا از برخی داروهای خاص برای درمان سایر بیماری‌ها استفاده کنید، رنگ دندان‌ها به تدریج تغییر می‌کنند. این تغییر رنگ پیامدهای دیگری هم برای سلامت دهان و دندان شما به همراه دارد؛ به همین خاطر باید فوراً برای درمان آن اقدام کنید.

در این زمینه با مراقبت اصولی از دندان‌ها تا حدودی می‌توانید به نتیجه مورد نظر دست پیدا کنید. به علاوه رعایت تعادل در تغذیه نیز به شما کمک می‌کند که از سایر اختلالات و عوارض ناشی از این مشکلات در بدن پیشگیری کنید.

شکستن و ترک خوردن دندان‌ها

مشکل ترک خوردگی و شکستگی دندان‌ها همواره سبب بروز مشکلاتی در بدن افراد خواهند شد. در این خصوص حتماً باید به چند نکته کلیدی دقت داشته باشید. در وهله اول، ضعف ساختاری دندان‌ها را ارزیابی کنید. در صورتی که دندان‌های فرد به خودی خود ضعیف باشند، ریسک بروز این بیماری‌ها نیز افزایش می‌یابد. به علاوه برای پیشگیری از این مشکلات همواره باید از دندان‌های خود مراقبت کنید. در صورتی که با دندان‌های خود اجسام سفت و تیز را بجوید، ریسک شکستگی دندان‌ها را به شدت افزایش می‌دهید.

 پوسیدگی دندان

در میان انواع بیماری‌های رایج دهان و دندان، پوسیدگی‌های دندانی میزان بیشتری دارند و در دهان همه خانم‌ها و آقایان به وجود می‌آیند. شما می‌توانید این پوسیدگی‌ها را با استفاده درست از مسواک و خمیردندان برطرف کنید. پوسیدگی دندان می‌تواند به عفونت‌های لثه و دهان شما نیز منجر شود؛ از این رو باید حتماً برای رفع این مشکلات در دهان و دندان خود به موقع اقدام کنید.

پس از مبتلا شدن به این بیماری‌ها، احساس درد در ناحیه لثه‌ها، سر و گاها فک به وجود می‌آید.

روش‌های درمان انواع بیماری‌های دهان و دندان

روش های درمان بیماری های دهان و دندان

اگرچه هر بیماری رایج دهان و دندان اختلالاتی در بخش‌های مختلف بدن به وجود می‌آورند، اما با استفاده از چند وسیله بهداشتی و رعایت چند دستورالعمل، می‌توانید از پیشروی آن‌ها جلوگیری کنید. روش‌های درمان انواع بیماری‌ها بسته به نوع اختلالات مربوط به هر یک، متفاوت خواهد بود.

درمان انواع بیماری‌های دهان و دندان باید به موقع انجام شود؛ در غیر این صورت به سایر دندان‌های موجود در دهان آسیب می‌رساند و یا ریسک ابتلا به بیماری‌های خطرناک قلبی عروقی، مغزی و... را افزایش می‌دهد. در این بخش شما را با بعضی از روش‌های ساده جلوگیری از این بیماری‌های دهان و دندان و درمان آن‌ها آشنا می‌کنیم.

 

 استفاده از مسواک

برای پیشگیری از بروز هر بیماری رایج دهان و دندان، مسواک زدن، مناسب‌ترین راه حل است. با مسواک زدن مداوم، ریسک ابتلا به بیماری‌های عفونی، پوسیدگی و... در طولانی مدت به شدت کاهش می‌یابد.

البته باید به روش‌های درست مسواک زدن در طول شبانه روز دقت داشته باشید. همچنین باید به مدت زمان مسواک زدن خود در هر بازه زمانی نیز دقت داشته باشید. توصیه می‌کنیم در طول شبانه روز حتماً 2 نوبت مسواک بزنید. همچنین هر نوبت مسواک زدن شما باید 5 دقیقه به طول بینجامد. به علاوه در این زمینه باید به انتخاب درست و اصولی مسواک و خمیردندان مصرفی دقت داشته باشید.

مسواک شما باید حتماً نرم باشد تا انعطاف لازم برای دسترسی به همه قسمت‌های لثه را داشته باشد. خمیر دندان انتخابی را در میان برندهای مشهور انتخاب کنید. برای پیشگیری از انواع بیماری‌های رایج دهان و دندان، حتماً به استفاده از دهان‌شویه پس از هر بار مسواک زدن دقت داشته باشید.

استفاده از دهان‌شویه بسیاری از باکتری‌های مضر در دهان شما را از بین می‌برد.

پیش از مسواک زدن، حتماً از یک نخ دندان استاندارد برای از بین بردن مواد غذایی باقی مانده در میان دندان‌ها استفاده کنید. در این زمینه باید به نقاط دور از دسترس در دهان خود توجه داشته و همه قسمت‌ها را به خوبی نخ دندان بکشید.

 

مراجعه به موقع به دندانپزشک

یکی دیگر از مهم‌ترین نکات پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های رایج دهان و دندان، مراجعه به موقع به دندانپزشکان است. در صورتی که برای معاینه به موقع به دندانپزشک مراجعه کنید، بی شک ریسک ابتلا به بیماری‌های عفونی نیز کاهش می‌یابد. با معاینه به موقع، هر گونه مشکلی پیش از تشدید و به خطر انداختن جان بیماران به موقع درمان خواهد شد.

در این زمینه حتماً به مهارت‌های پزشک خود توجه داشته باشید. توصیه می‌کنیم همواره به درد دندان‌ها و ناحیه لثه‌ها دقت کنید و این موارد را جدی بگیرید.

مصرف غذاهای سالم

یکی دیگر از روش‌های مهم برای کنترل بیماری‌های رایج دهان و دندان، مصرف غذاهای سالم در روتین روزانه و رژیم غذایی است. اگر بتوانید در رژیم غذایی خود انواع سبزیجات و میوه‌های تازه را جای دهید، ابتلا به این قبیل بیماری‌ها به حداقل می‌رسد.

یک رژیم غذایی سالم سرشار از مواد مغذی برای دهان و دندان است که از ایجاد بوی بد در دهان شما پیشگیری می‌کند؛ به علاوه در رژیم‌های غذایی سالم میزان قابل توجهی مواد معدنی، املاح و... وجود دارد که با باکتری‌ها و میکروب‌های ایجاد شده در دهان و دندان مقابله خواهند کرد.

محدود کردن غذاهای شیرین

محدود کردن مصرف خوراکی‌های شیرین در طول هر روز، می‌تواند ریسک آسیب دیدگی دندان‌های شما را به شدت کاهش دهد. این مواد می‌توانند سبب بروز انواع پوسیدگی و عفونت در دندان‌ها شوند؛ به همین خاطر بسیاری از کودکان دندان‌های شیری خود را به دلیل سو استفاده از مواد غذایی شیرین از دست می‌دهند.

استفاده از دارو با مشورت پزشک

در خصوص رفع برخی از بیماری‌های مربوط به دهان و دندان استفاده از داروهای مناسب زیر نظر پزشکان، حائز اهمیت است. مواد دارویی باید به صورت متوازن و حتماً با تجویز پزشک مصرف شوند. سو استفاده از این مواد و مصرف بیش از حد به سلامت دهان و دندان و سایر اندام‌های بدن شما آسیب جدی می‌رساند. انواع داروهای پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان بسته به نوع بیماری و اختلالات موجود تجویز خواهند شد.

جمع بندی

در این بخش به بررسی انواع بیماری‌های رایج دهان و دندان و روش‌های مقابله با این مشکلات پرداختیم. در مجموعه پاتریکس همواره نکات مهم مراقبت از دندان‌ها و لثه‌ها ارائه می‌شوند که به شما کمک می‌کنند دندان‌هایی سالم و بی نقص داشته باشید. با استفاده از روش‌های مراقبتی نام برده شده، خطرات مربوط به بیماری‌های عفونی نیز به شدت کاهش می‌یابند.

در صورتی که از لوازم بهداشتی استاندارد برای پیشگیری از بروز بیماری‌های دهان و دندان استفاده کنید، به نتیجه بهتری دست پیدا خواهید کرد. این اقلام بهداشتی در مدل‌های مختلفی ارائه می‌شوند و هر یک برای مصارف خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای انتخاب لوازم بهداشتی حتماً به رده سنی افراد و نیازهای دهان و دندان آن‌ها توجه داشته باشید.

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *