بهداشت دهان

علت زرد شدن دندان چیست و چگونه آن را از بین ببریم؟

علت زرد شدن دندان

برای داشتن دندان‌هایی زیبا و درخشان، باید به دنبال روش‌هایی برای حفظ سلامت این عضو مهم و حیاتی بگردیم. یکی از مهم‌ترین مشکلاتی که سلامت دندان‌های ما را در طول دوران زندگی تحت تأثیر قرار می‌دهد، زردی دندان‌ها است. برای رفع این اختلالات باید پیش‌تر به علت زرد شدن دندان توجه داشته باشید.

این مشکلات به دلایل مختلفی در بدن ما به وجود می‌آیند و زیبایی دندان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند. زرد شدن رنگ دندان‌ها، زیبایی لبخند شما را کاهش می‌دهد. به همین سبب باید همواره به دنبال راهکارهایی برای درمان این اختلالات بگردید. با بررسی علت زرد شدن دندان، روش‌های ساده‌ای برای رفع این مشکلات پیدا می‌کنید.

 

علت زرد شدن دندان چیست؟

علت زرد شدن دندان چیست؟

زردی دندان‌ها به سبک زندگی و عادات غذایی افراد بستگی دارد. برای رفع این مشکلات باید به پایه و اساس ایجاد آن‌ها در دهان بپردازید. اگر می‌خواهید اعتماد به نفس از دست رفته خود را باز گردانید، زردی دندان‌ها را درمان کنید! برخی از مهم‌ترین دلایل زردی دندان‌ها به شرح زیر هستند:

مصرف سیگار و زردی دندان

مصرف سیگار و زردی دندان

علت زرد شدن دندان در افراد معتاد و سیگاری، مصرف بی رویه این مواد شیمیایی است. نیکوتین موجود در سیگار، آسیب‌های جدی در دندان‌های شما به وجود می‌آورد. کسانی که سیگار مصرف می‌کنند به تدریج دندان‌هایشان زرد و قهوه‌ای می‌شود. مصرف این مواد شیمیایی به تدریج به پوسیدگی دندان‌های شما می‌انجامد. دندان‌های افراد سیگاری در برابر انواع ضربه استحکام کمتری دارند.

 

جرم گرفتن دندان‌ها

مهم‌ترین علت زرد شدن دندان، جرم‌گرفتگی است. جرم‌گرفتگی به تدریج سبب زردی دندان‌های شما می‌شود و پلاک‌های دندانی را به شدت افزایش می‌دهد. این پلاک‌ها ناشی از فعالیت باکتری‌ها بر سطح دندان هستند و به جز زردی دندان‌ها آسیب‌های دیگری هم به دنبال دارند. شما می‌توانید برای رفع این مشکلات به دندان پزشک مراجعه کنید.

رژیم غذایی رنگی

در صورتی که در رژیم غذایی شما مواد رنگی وجود داشته باشند، رنگ دندان‌های شما به مرور تغییر می‌یابد. غذاهای رنگی مانند سس‌ها و ادویه‌ها به تدریج سبب تغییر رنگ دندان‌های شما می‌شوند.

شما می‌توانید این غذاها را از رژیم غذایی خود حذف کنید. در صورتی که این غذاها را در طول روز مصرف می‌کنید، بلافاصله پس از خوردن غذا دهان و دندان خود را بشویید. برخی از این مواد غذایی بر روی مینای دندان تأثیر نامطلوبی بر جای می‌گذارند و کیفیت و استحکام دندان را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.

مصرفی نوشیدنی‌های گاز دار

نوشابه مضرترین ماده غذایی برای دندان‌ها است. یکی از مهم‌ترین علت‌های زردی دندان، استفاده از نوشابه است. علت زرد شدن دندان با مصرف نوشابه‌های گاز دار به برخی مواد شیمیایی موجود در فرمولاسیون نوشابه مربوط می‌شود. مصرف مشروبات الکلی نیز به تدریج به دندان‌های شما آسیب‌های جدی وارد می‌کند. شما می‌توانید با تغییر سبک و عادات غذایی خود از دندان‌هایتان بیشتر مراقبت کنید.

زردی دندان پس از کامپوزیت

زردی دندان پس از کامپوزیت

یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد زردی در دندان‌ها، استفاده از خدمات کامپوزیت است. اگر از کامپوزیت دندانی برای زیباتر شدن دندان‌ها استفاده می‌کنید باید مراقب عوارض و خطرات ناشی از آن نیز باشید. استفاده از کامپوزیت به مرور زمان زردی دندان‌های شما می‌انجامد.

بیشتر بخوانید: 13 راهکار موثر برای مراقبت‌های بعد از لمینت دندان

البته اگر از خدمات مراکز معتبر استفاده کنید با این مشکلات روبرو نخواهید شد. استفاده از کامپوزیت دندانی باید زیر نظر متخصصین این حوزه انجام شود. در غیر این صورت آسیب‌های جدی به ساختار دندان‌ها وارد می‌شود.

 

زردی دندان‌ها پس از جرم گیری

یکی از مهم‌ترین مواردی که در خصوص زردی دندان‌ها مورد توجه قرار می‌گیرد، جرم گیری دندان‌ها است. در صورتی که از این خدمات برای مراقبت و زیبایی دندان‌های خود استفاده کنید، گاها با مشکلات ایجاد زردی روبرو می‌شوید که زیبایی دندان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

توصیه می‌کنیم برای این منظور به کلینیک‌های معتبر مراجعه کرده و از خدمات درمانی آن‌ها استفاده کنید. در صورتی که به بهداشت دهان و دندان خود توجه داشته باشید، بی شک از بروز این آسیب‌ها در طولانی مدت پیشگیری خواهد شد.

نازک شدن مینای دندان‌ها و ایجاد زردی

در صورتی که لایه مینای دندان‌ها آسیب ببیند و نازک شود، به تدریج دندان‌های شما زرد و زردتر می‌شود. این لایه به دلایل مختلفی در طول سال‌های متمادی نازک و نازک‌تر می‌شود. از پیامدهای بروز این مشکل، ایجاد زردی در دندان‌ها است. به همین خاطر همواره توصیه می‌کنیم از راهکارهایی برای حفظ استحکام مینای دندان‌های خود استفاده کنید.

ضربه دیدن دندان‌ها

در صورتی که دندان‌های شما آسیب ببینند، به مرور زمان زرد می‌شوند. در صورتی که عاج دندان‌های شما دچار خون ریزی شود، رنگ قهوه‌ای و قرمز بر روی دندان‌ها مشاهده می‌شود. این مشکلات در مواقعی که دندان‌های شما ترک می‌خورند نیز به وجود می‌آیند.

دندان قروچه زیاد

دندان قروچه نیز یکی از مهم‌ترین علل آسیب دیدگی دندان‌ها و ایجاد زردی در آن‌ها است. شما می‌توانید با پیشگیری از بروز این مشکلات، زردی دندان‌های خود را به مرور برطرف کنید. در صورتی که دندان‌های شما بر روی هم ساییده شوند مینای دندان ساییده شده و زردی دندان امری بدیهی خواهد بود.

افزایش سن و سال

افراد در سنین بالا بیشتر با مشکلات زردی دندان‌ها روبرو می‌شوند. همه مردم به مرور زمان استحکام اولیه دندان‌های خود را از دست می‌دهند و این مسئله بر ظاهر دندان نیز تأثیر به سزایی بر جای می‌گذارد. تغییرات رنگ دندان‌ها به مرور زمان در اثر مصرف غذاهای ناسالم به وجود می‌آید. درجات زردی دندان‌های افراد در سنین مختلف با هم فرق دارد.

مشکلات ژنتیکی

یکی دیگر از مواردی که بر زیبایی و سلامت دندان‌های افراد تأثیر می‌گذارد، مشکلات ژنتیکی است. مشکلات ژنتیکی در هر فرد به گونه‌ای خاص مشاهده می‌شوند. این مشکلات، بیماری خاصی در دندان‌ها به وجود نمی‌آورد. با مراجعه منظم به دندان پزشک، پیشگیری از زردی‌های ژنتیکی دندان‌ها نیز به سهولت میسر خواهد بود. 

 چگونه زردی دندان را از بین ببریم؟

چگونه زردی دندان را از بین ببریم؟

پس از پیدا کردن علت زرد شدن دندان باید به دنبال روش‌هایی برای رفع این مشکلات بگردید. برای این منظور باید برخی از عادات ناسالم را کنار بگذاریم. استفاده درست و استاندارد از مواد بهداشتی نیز در این زمینه تأثیرگذار خواهد بود. برخی از مهم‌ترین روش‌های مقابله با زردی دندان را در این بخش بررسی می‌کنیم:

عدم استفاده بیش از حد از فلوراید

یکی از مهم‌ترین موادی که برای حفاظت از دندان‌ها از سنین پایین مصرف می‌شود، فلوراید است. استفاده از این ماده گاها سبب زردی دندان‌ها می‌شود. در شرایطی که به حد مجاز استفاده از فلوراید توجه نکنید، دندان‌هایتان به تدریج زرد و قهوه‌ای می‌شود. این ماده در بسیاری از مواد بهداشتی که در طول روز استفاده می‌کنید نیز وجود دارد.

عدم استفاده از ارتودنسی غیراستاندارد

 در صورت استفاده از ارتودنسی غیر استاندارد، احتمال زردی دندان‌ها افزایش می‌یابد. توصیه می‌کنیم در این زمینه حتماً به رعایت نکات بهداشتی هم دقت داشته باشید. عدم توجه به رعایت نکات بهداشتی در حین استفاده از ارتودنسی مشکلات زردی دندان‌ها را تشدید می‌کند.

درمان بیماری‌های خاص

درمان بیماری‌های خاص

در برخی موارد علت زرد شدن دندان‌های افراد به بیماری‌های خاص مربوط می‌شود. توصیه می‌کنیم اگر به بیماری به خصوصی مبتلا شده‌اید، برای درمان آن اقدام کنید تا منجر به زردی دندان‌ها نشود. بیماری‌های عفونی در برخی خانم‌ها یکی از مهم‌ترین دلایل ایجاد زردی در دندان‌ها است. شما می‌توانید با رفع این اختلالات، مشکلات زردی دندان‌ها را به شدت کنترل کنید.

عدم استفاده از آنتی بیوتیک

در برخی موارد علت زرد شدن دندان به مصرف بی رویه آنتی بیوتیک مربوط می‌شود. توصیه می‌کنیم این داروها را حتماً زیر نظر پزشک خود مورد استفاده قرار دهید. در صورت استفاده از این داروها در دوران بارداری ریسک ابتلا به زردی دندان افزایش می‌یابد. به همین خاطر همواره توصیه می‌کنیم، به بازه‌های زمانی مصرف این داروها نیز دقت داشته باشید.

در صورتی که میزان زردی دندان‌های شما کم باشد، با استفاده از چند راهکار ساده به سهولت می‌توانید این مشکلات را از بین ببرید. اما برای درمان مشکلات شدیدتر باید حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید. در سال‌های اخیر مراجعین بسیاری برای رفع اختلالات زردی دندان به کلینیک‌ها مراجعه می‌کنند.

استفاده از روش‌های درمانی مانند روکش کردن دندان نیز برای رفع این مشکلات کارایی دارد. پیش‌تر اما توصیه می‌کنیم از این راهکارهای ساده استفاده کنید.

استفاده درست از مسواک

استفاده از مسواک برای درمان زردی دندان

پس از مشخص شدن علت زرد شدن دندان باید از برخی مواد و وسایل بهداشتی مناسب برای رفع این مشکلات استفاده کنید. مسواک زدن اصولی و دقیق همواره به شما کمک می‌کند که مشکلات دهان و دندان خود را برطرف کنید.

مسواک‌های نرم و منعطف برای دسترسی به گوشه و کناره‌های دهان و دندان بهترین گزینه هستند. در این زمینه به راهنمای مسواک زدن اصولی نیز دقت داشته باشید و به ترتیب مراحل استاندارد آن عمل کنید. توصیه می‌کنیم مسواک و خمیر دندان را به همه بخش‌های دهان و دندان خود برسانید. با این روش از دندان‌های خود در طولانی مدت بهتر مراقبت خواهید کرد.

جدای از علت زرد شدن دندان، استفاده از برخی راهکارها برای پیشگیری از بروز این مشکلات مزایای بی شماری به همراه دارد. شما می‌توانید از یک مسواک استاندارد بر اساس شرایط دندان‌های خود برای مراقبت بهتر از دندان‌هایتان استفاده کنید.

استفاده از خمیردندان مناسب

یک علت زرد شدن دندان استفاده از خمیردندان‌های غیر استاندارد است که همواره به سلامت دهان و دندان شما آسیب می‌رسانند. یک خمیر دندان مناسب باید از برند تجاری معتبری ارائه شده باشد. در غیر این صورت کیفیت لازم برای پیشگیری از زردی دندان‌ها را ندارد. شما می‌توانید برای تهیه بهترین خمیردندان‌ها به مجموعه پاتریکس مراجعه کنید. مشاورین معتبر ما به شما کمک می‌کنند بسته به وضعیت دندان‌ها، خرابی‌های موجود و آسیب‌های احتمالی بهترین نوع خمیر دندان را انتخاب کنید.

در سال‌های اخیر خمیردندان‌های زغالی به عنوان یکی از برترین و مناسب‌ترین محصولات بهداشتی دهان و دندان معرفی شده‌اند. این نوع خمیر دندان با فرمولاسیونی ویژه تولید شده و از برندهای تجاری متعددی ارائه می‌شود. شما می‌توانید این محصولات کاربردی را برای رسیدگی بهتر به وضعیت دندان‌های خود خریداری کنید. خمیر دندان‌های زغالی بهترین گزینه برای سفیدتر کردن دندان‌ها به شمار می‌روند.

استفاده از جوش شیرین برای درمان زردی دندان

یکی از راهکارهای خانگی که برای رفع این اختلالات به کار می‌رود، استفاده از جوش شیرین است. یک علت زرد شدن دندان، ایجاد اجرام سطحی بر روی دندان‌ها است. شما می‌توانید زردی محدود و سطحی دندان‌های خود را با به کارگیری جوش شیرین به سهولت برطرف کنید.

برای این منظور خمیری با استفاده از این ماده آماده کرده و سپس آن را به دندان‌های خود آغشته سازید. با این روش دندان‌های شما سفیدتر از همیشه خواهند شد. توصیه می‌کنیم این راهکار را به صورت مداوم در طول هر هفته انجام دهید.

ماساژ روغن نارگیل بر روی دندان‌ها

یکی دیگر از مهم‌ترین روش‌های خانگی که برای رفع زردی دندان‌ها به کار می‌رود، استفاده از روغن نارگیل است. خواص سفید کننده روغن نارگیل برای پوست و زیبایی نیز مورد توجه قرار دارد و برای این مصارف نیز از این محصولات استفاده می‌شود. شما می‌توانید این روغن را برای زیباسازی دندان‌های خود نیز به کار ببرید. برای این منظور حتماً از برندهای معتبر روغن نارگیل استفاده کنید که تماس مستقیم آن به دندان آسیبی در دهان و دندان شما به وجود نیاورد.

استفاده از پوست موز

در سال‌های اخیر مطالعات وسیعی بر روی پوست موز و خواص آن انجام شده است. بر اساس گزارشات اعلام شده در تحقیقات اخیر، پوست موز بسیاری از آسیب‌های دندانی را از بین می‌برد و به مرور سبب سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود.

شما می‌توانید از پوست موز برای رفع زردی سطحی دندان‌ها استفاده کنید. برای این منظور باید قسمت داخلی پوست را از بخش سفید آن به دندان‌ها تماس داده و بر روی سطح دندان بکشید. برای استفاده از هر یک از این راهکارهای خانگی پیش‌تر علت زرد شدن دندان‌ها را بررسی کرده و متناسب با دلایل بروز این مشکلات، یک روش مؤثر را انتخاب کنید.

استفاده از محلول سرکه سیب و آب

استفاده از محلول سرکه سیب و آب

یکی دیگر از ساده‌ترین روش‌های خانگی برای رفع زردی دندان‌ها، استفاده از سرکه سیب و آب به صورت محلول با هم است. این ترکیب به شما کمک می‌کند که دندان‌هایی سفید و درخشان داشته باشید. استفاده از این ترکیب از بروز هر گونه زردی در دندان‌ها نیز پیشگیری خواهد کرد. برای این منظور چند قطره سرکه سیب را در آب حل کرده و به دندان‌های خود تماس دهید.

مصرف میوه و سبزیجات

شاید برای شما جالب باشد که بدانید، استفاده از میوه‌ها و سبزیجات تازه منجر به سفیدی دندان‌های شما می‌شود! این مواد به مرور زمان عوامل ایجاد زردی در دندان‌ها را از بین می‌برند و سبب سفیدتر شدن دندان‌ها خواهند شد. اگر به صورت مداوم از این مواد غذایی در روتین روزانه خود استفاده کنید، سلامت دندان‌های شما تضمین خواهد شد.

توصیه می‌کنیم هر روز از میوه‌های تازه و آب دار استفاده کنید. آب میوه میزان قابل توجهی ویتامین و مواد معدنی را به صورت مستقیم به دندان‌های شما می‌رساند که برای سلامت این بخش از بدن مفید خواهد بود.

 

 

جمع بندی

در این بخش در رابطه با علت زرد شدن دندان و روش‌های رفع این اختلالات نکاتی را بررسی کردیم. شما می‌توانید با در نظر گرفتن راهکارهای ساده نام برده شده در این بخش به سهولت این مشکلات را از بین ببرید. علت زرد شدن دندان گاها به عادت‌های روتین و روزانه شما مربوط می‌شود. به همین خاطر همواره توصیه می‌کنیم سبک زندگی خود را اصلاح کنید.

در سال‌های اخیر روش‌های دارویی و درمانی بسیاری برای رهایی از این مشکلات ابداع شده‌اند که با استفاده از آن‌ها به سهولت می‌توانید با این آسیب‌ها مقابله کنید. استفاده از وسایل بهداشتی استاندارد نیز در همه حالت مشکلات شما را برطرف می‌کند.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *