مسواک

5 روش ضد عفونی کردن مسواک + راه های نگهداری

ضد عفونی کردن مسواک

امروزه مسواک زدن دندان ها جزو واجبات روتین دهان به شمار می رود و سبب حفظ سلامتی دندان و لثه های شما می شود. در این میان تنها مسواک کردن دندان ها مهم نیست، بلکه نگهداری و تمیز بودن آن در اولویت بالاتری قرار دارد. دندانپزشکان توصیه می کنند هر هفته مسواک خود را ضد عفونی کنید تا از انتقال هرگونه باکتری و میکروب به دهان جلوگیری کنید. در این مقاله به بررسی روش های ضد عفونی کردن مسواک خواهیم پرداخت.

چرا باید مسواک را ضد عفونی کنیم؟

مسواک به طور روزانه و مرتبا برای پاکیزگی دهان و سلامت دندان مورد استفاده قرار می گیرد؛ از این رو می تواند یک عامل مهم برای انتقال میکروب و باکتری به داخل دهان باشد. اگر ضد عفونی مسواک به روش اصولی و به موقع انجام نشود می تواند تاثیر معکوس بر دندان های شما بگذارد؛ بنابراین ضد عفونی کردن مسواک از اهمیت بالایی برخوردار است.

روش های ضد عفونی مسواک

شما برای ضد عفونی کردن مسواک های خود نیاز به تجهیزات و لوازم خاصی ندارید و می توانید با چند راه ساده این کار را در منزل انجام دهید. این روش ها شامل:

1.آب جوش

 

آب جوش

استفاده از آب جوش برای ضد عفونی، یک روش قدیمی و سنتی به شمار می رود که توانایی تمیز کردن هر شی دیگری را نیز دارد. برای اینکه بتوانید مسواک خود را ضد عفونی کنید می توانید قبل و بعد از مسواک زدن دندان ها به مدت چند ثانیه، سر آن را در آب جوش قرار دهید تا باکتری های مضر روی برس مسواک از بین بروند.

توجه کنید که نباید مسواک را در آب بجوشانید؛ این کار می تواند سبب ذوب شدن برخی از قسمت های پلاستیکی مسواک شود. تنها کافی است که سر مسواک را چند ثانیه در آب داغ نگه دارید تا مسواک شما ضد عفونی شود.

2.استفاده از دهانشویه

دهانشویه برای ضدعفونی مسواک

دهانشویه های ضد باکتری معمولا گزینه مناسبی برای ضد عفونی کردن مسواک به شمار می روند اما به دلیل اینکه این محصولات حاوی مواد قوی هستند، به سادگی می توانند سبب فرسودگی مسواک شما شوند و عمر مسواک را کم کنند. برای ضد عفونی کردن مسواک توسط دهانشویه، مقداری از آن را داخل لیوان بریزید و مسواک خود را برای چند دقیقه داخل آن قرار دهید. از غرغره کردن دهانشویه استفاده شده خوداری کنید و آن را دور بریزید.

3.مایع پاک کننده دندان مصنوعی

مایع دندان مصنوعی برای ضد عفونی مسواک

 مایع پاک کننده دندان مصنوعی یک روش عالی برای ضد عفونی کردن مسواک است. برای این کار یک قرص تمیز کننده پروتز را داخل آب انداخته و سپس اجازه دهید به طور کامل در آب حل شود. سپس مسواک خود را داخل این محلول قرار دهید تا به طور کامل میکروب ها و باکتری ها را از بین ببرد. هیچ گاه از محلولی که دندان مصنوعی را داخل آن قرار دادید استفاده نکنید؛ این کار می تواند باکتری های دندان مصنوعی را به مسواک منتقل کند.

4.محلول سرکه و جوش شیرین

سرکه به تنهایی می تواند به عنوان یک ماده برای ضد عفونی کردن به کار رود اما برای ضد عفونی بهتر و کامل تر، از ترکیب سرکه و جوش شیرین استفاده می شود. برای این کار دو قاشق سرکه و مقدار کمی جوش شیرین را داخل یک لیوان آب حل کنید. مسواک را به مدت 20 دقیقه در این محلول قرار دهید و سپس به خوبی آبکشی نمایید.

5.استفاده از دستگاه UV

دستگاه uv برای ضد عفونی مسواک

این دستگاه از نور ماورا بنفش برای ضد عفونی و از بین بردن باکتری های مسواک استفاده می کند. تاثیر ضد عفونی کننده دستگاه UV بسیار بالاتر از روش های دیگر است تا جایی که 7 دقیقه قرار گرفتن مسواک در این دستگاه برابر با 12 ساعت قرار دادن آن در محلول دهانشویه است. همچنین این دستگاه از فرسودگی و کاهش عمر مسواک نیز جلوگیری می کند.

راه های پیشگیری از انتقال آلودگی به مسواک

در کنار روش های ذکر شده برای ضد عفونی، باید مسواک را به گونه ای نگهداری کنید که از انتقال آلودگی به آن جلوگیری شود. رعایت نکات و راهکارهای زیر برای جلوگیری از انتقال آلودگی به مسواک بسیار موثر خواهند بود که شامل:

  • قرار دادن مسواک ها در فاصله زیاد از یکدیگر

تمامی مسواک ها را نباید در یک فنجان کنار یکدیگر قرار داد؛ زیرا اگر برس های مسواک در تماس مستقیم باشند و با هم برخورد کنند، سبب انتقال باکتری از یک مسواک به دیگری می شود. در نهایت با استفاده از مسواک، باکتری ها به دهان شخص منتقل می شود و می تواند منجر به بیماری و مشکلات دیگر شود.

  • خشک کردن مسواک

رطوبت عامل مهم برای تجمع و رشد باکتری ها است و مسواک مرطوب، یک محل مناسب برای زیستگاه باکتری ها می باشد؛ بنابراین هیچ گاه مسواک خود را خیس نگه ندارید. برای خشک کردن مسواک می توانید از یک حوله تمیز کمک بگیرید یا مسواک را ایستاده قرار دهید تا رطوبت آن خشک شود.

  •  قرار ندادن مسواک در سرویس بهداشتی

فضای داخل سرویس بهداشتی برای نگهداری مسواک مناسب نیست. زمانی که از سیفون استفاده می شود، ذرات مدفوع در هوا پخش می شوند و باکتری های مضر و آسیب زا روی برس مسواک می نشینند و سبب آلوده شدن مسواک می شوند. اگر مسواک خود را داخل سرویس بهداشتی نگه داری می کنید، پیش از مسواک کردن دندان ها، با روش های ذکر شده بالا اقدام به ضد عفونی کردن مسواک کنید.

  •  استفاده از درپوش برای مسواک های خشک

درپوش، یک وسیله برای جلوگیری از آلوده شدن مسواک توسط عوامل خارجی است. این وسیله روی برس مسواک قرار می گیرد و اجازه نشستن باکتری و میکروب را روی آن نمی دهد اما اگر استفاده صحیح و به موقع درپوش را ندانیم، ممکن است تاثیر معکوس داشته باشد.

درپوش ها معمولا پلاستیکی بوده و اجازه ورود و خروج هوا را نمی دهند و این مورد سبب بروز برخی از مشکلات می شود. اگر بلافاصله پس از مسواک زدن دندان هایتان، درپوش را روی سری مسواک قرار دهید، یک محل مناسب برای رشد باکتری ها فراهم کردید (همانطور که بالاتر اشاره کردیم، رطوبت سبب تقویت باکتری ها می شود).

شما در صورتی می توانید از درپوش استفاده کنید که مسواک خشک باشد و همچنین سعی کنید از درپوش هایی استفاده کنید که دارای منافذ کوچک روی بدنه خود باشند تا هوا درون آن جریان داشته باشد.

نتیجه گیری

نگهداری مسواک و ضد عفونی آن برای سلامت دندان ها بسیار مهم است. سعی کنید پس از مسواک زدن دندان هایتان، مسواک را به خوبی بشویید تا ذرات مواد غذایی یا خمیر دندان بر روی آن باقی نماند و سپس آن را خشک کنید. همچنین اگر از دهانشویه آنتی باکتریال برای ضد عفونی مسواک استفاده می کنید، حتما بعد از 3 ماه، اقدام مسواک خود را تعویض کنید. می توانید از مسواک های برند پاتریکس برای دندان های خود استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از مسواک زدن دندان های خود بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *