مسواک

عمر مفید مسواک: چه زمانی مسواک خود را تعویض کنیم؟

طول عمر مفید مسواک

مسواک زدن دندان ها و رعایت بهداشت دهان از مهم ترین اقدامات برای داشتن دندان های سالم و لبخندی بی نقص و زیبا است. در استفاده از مسواک باید نکاتی را رعایت کرد تا بهترین نتیجه حاصل شود که یکی از این نکات توجه به عمر مفید مسواک است.

بدون شک همه می دانند که مسواک پس از یک دوره زمانی مشخص، باید تعویض شود و نمی توان از آن به طور دائم استفاده کرد؛ دلیل تحقق این امر، افزایش سلامت عمر دندان های شما است اما به طور کلی میانگین زمان تعویض مسواک بستگی به تعداد دفعات استفاده از آن دارد.

 

چرا باید از مسواک جدید استفاده کنیم؟

استفاده از مسواک جدید

مسواک ها در انواع مختلفی وجود دارند که بر اساس نوع، زمان تعویض متفاوتی خواهند داشت. مسواک ها پس از مدتی فرسوده می شوند و کارایی خود را از دست می دهند؛ همچنین استفاده از مسواک فرسوده که عمر مفید آن به پایان رسیده است فایده خاصی ندارد و مسواک نزدن خیلی بهتر از مسواک زدن با یک مسواک فرسوده است. اگر عمر مفید مسواک شما به پایان برسد و هزینه ای را برای تعویض مسواک در نظر بگیرید، بسیار به صرفه تر از مراجعه شما به دندانپزشکی برای معالجه و درمان دندان هایتان خواهد بود.

مسواک فرسوده می تواند منجر به آسیب لثه شود و دندان ها را به عقب براند. همچنین مسواک های فرسوده سبب تحریک دندان و لثه می شوند و خطوط متعددی را روی ناحیه لثه پدیدار خواهند کرد.

الیاف مسواک فرسوده، معمولا از حالت طبیعی خود خارج می شوند و ظاهر منحنی به خود می گیرند که باعث از دست رفتن قدرت مسواک برای تمیز کردن جرم های دندان می شود.

گاهی ممکن است دچار آنفولانزا، سرما خوردگی یا هر بیماری خاص دیگری شده باشید و از یک مسواک برای شستشوی دندان هایتان استفاده کرده باشید؛ در این زمان بهتر است مسواک خود را تعویض کنید؛ زیرا باکتری ها و میکروب ها می توانند برای چند روز بر روی مسواک باقی بمانند و امکان ابتلای مجدد به بیماری وجود دارد.

 

هر چند وقت یک بار باید مسواک جدید تهیه کنید؟

تعویض مسواک

تعویض مسواک و میزان عمر مفید آن، بستگی به استفاده از آن دارد. هر چه تعداد دفعات استفاده از مسواک کمتر باشد، طول عمر مفید آن بیشتر خواهد بود اما به طور کلی، مسواک باید پس از طی 90 الی 120 روز (3 الی 4 ماه) تعویض گردد تا تاثیر گذاری خود را از دست ندهد. به طور کلی اگر پس از مسواک کردن دندان هایتان متوجه تمیزی آن ها نشدید، این امر می تواند یک نشانه برای پایان عمر مسواکتان باشد.

از جمله علائمی که نشان دهنده پایان عمر مسواک است شامل:

 

  • تغییر رنگ الیاف: الیاف موجود روی مسواک ها ممکن است دارای چند رنگ مختلف باشند و کم رنگ شدن یا تغییر رنگ آن ها نشان از پایان عمر مسواک و زمان تعویض آن است.
  • شکستن الیاف: الیاف مسواک به مرور زمان، با استفاده مکرر، حالت اولیه و صاف خود را از دست می دهند و دچار شکستگی می شوند. در این زمان الیاف مسواک منحنی شده و توانایی پاکسازی جرم های دندان شما را نخواهند داشت.
  • ریزش موهای برس مسواک: در برخی از مسواک ها، زمانی که عمر مسواک به پایان رسیده باشد، موهای برس این وسیله به تدریج شروع به ریزش می کنند و از تراکم آن کم می شود. در این هنگام تعویض مسواک، یک اقدام واجب برای حفظ سلامت دندان است.

چگونه می توان عمر مسواک را افزایش داد؟

افزایش عمر مسواک

نگهداری صحیح و اصولی مسواک می تواند به حداکثر طول عمر این وسیله بیافزاید. از جمله راه هایی که می توانید طول عمر مسواک را افزایش دهید شامل:

  1. سعی کنید پس از هر بار استفاده از مسواک، آن را به طور کامل شستشو دهید تا جایی که هیچ کفی بر روی آن باقی نمانده باشد. نیاز به ضد عفونی کردن مسواک نیست تنها سعی کنید شستشو را به طورکامل انجام دهید.
  2. مسواک مرطوب را درون محفظه بسته قرار ندهید، زیرا می تواند سبب تجمع و رشد انواع کپک و باکتری ها باشد و به دهان شما منتقل کند. استفاده از درپوش های مسواک زمانی جایز است که مسواک کاملا خشک باشد.
  3. به هیچ عنوان مسواک خود را با شخص دیگر به اشتراک نگذارید حتی اگر آن فرد، عضوی از خانواده شما باشد؛ چراکه در دهان و بزاق هر فرد، باکتری هایی وجود دارند که تنها برای خود شخص مفید بوده و برای دیگری مضر خواهد بود.
  4. از تماس سری مسواک خود با دیگر مسواک ها خودداری کنید؛ زیرا این کار می تواند سبب انتشار میکروب شود. اگر مسواکتان را در کنار مسواک دیگر اعضای خانواده نگهداری می کنید، هر 2 ماه اقدام به تعویض مسواک خود کنید.
  5. مسواک خود را به صورت عمودی یا ایستاده قرار دهید تا رطوبت آن خشک شود.
  6. نحوه استفاده درست و اصولی از مسواک می تواند در طول عمر آن تاثیر داشته باشد. اگر در طول مسواک زدن، خشن و بدون هیچ ملایمتی دندان هایتان را مسواک می زنید، نه تنها طول عمر این وسیله را کاهش می دهید، بلکه سبب ورود آسیب های متعددی به دندان و لثه خود می شوید.

نتیجه گیری

رعایت بهداشت دهان، تنها در مسواک زدن دندان ها خلاصه نمی شود و علاوه بر آن، توجه به استفاده نخ دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. به طور کلی ممکن است برخی از مسواک ها به دلیل تولید بر اساس آخرین تکنولوژی موجود، از عمر بالاتری برخوردار باشند. مسواک های برند پاتریکس علاوه بر کیفیت و طول عمر مفید بالا، در انواع مختلفی تولید شده اند که می توانند پاسخگوی نیاز هر فردی با توجه به شرایط آن باشد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *