مسواک

مسواک هارد یا سافت؟ کدامیک را انتخاب کنیم؟

مسواک هارد یا سافت

انتخاب نوع مسواک هارد یا سافت، یکی از دغدغه‌های نسل کنونی است زیرا اهمیت مسواک زدن این روز‌ها بر کسی پوشیده نیست و اکثر افراد تمایل دارند از بهترین نوع مسواک برای بهداشت دهان و دندان خود استفاده کنند.

یکی از سوالات بیشتر افراد این است که مسواک هارد یا سافت؟ کدام یک را باید برای پاکیزه نگه داشتن دهان و دندان‌ها مورد استفاده قرار داد؟ با ما همراه باشید تا بدانید کدام نوع مسواک مناسب شما خواهد بود؟

 

وظیفه اصلی برس مسواک چه می‌باشد؟

مسواک هارد یا سافت

شاید برایتان جالب باشد که بدانید تفاوتی نمی‌کند که مسواک هارد یا سافت را مورد استفاده قرار دهید! هر کدام که مورد استفاده قرار گیرند دارای برسی هستند که وظیفه‌ی اصلی آن، حل دو مشکل اساسی زیر است:

 • از بین بردن پلاک‌های میکروبی
 • جلوگیری از تحلیل رفتن لثه‌ها

لازم به ذکر است که مسواک زدن اشتباه، نه تنها برای دندان‌ها مفید نیست بلکه با ایجاد مشکلات بسیاری در دهان همراه خواهد بود. این گونه مسواک زدن، بسته به نوع برس و مقدار نیروی وارد شده توسط فرد، می‌تواند اثرات منفی بر سلامت دندان‌ها و لثه‌ها داشته باشد.

موارد زیر در فرآیند مسواک زدن، می‌توانند عوارض جانبی در تمیزکردن پلاک‌ها و باکتری‌ها داشته باشند:

 • تعداد مرتبه‌های مسواک زدن در روز
 • فواصل مسواک زدن
 • فشار اعمال شده بر دندان هنگام مسواک زدن
 • سختی برس مسواک
 • کیفیت خمیر دندان مورد استفاده در مسواک زدن

از این رو با توجه به مطالب فوق می‌توان پی به این موضوع برد که هارد یا سافت بودن مسواک بسته به نوع عملکرد شما در مسواک زدن، باید در نظر گرفته شود به این ترتیب که:

 • ممکن است فردی با آرامش از مسواک هارد و اندازه‌ی مناسب استفاده کند و بدون ایجاد مشکل، فرآیند مسواک زدن را به پایان برساند.
 • ممکن است فردی با خشونت و استفاده از مسواک نامناسب سافت، سبب آسیب رساندن به بافت لثه و دندان‌های خود شود.

بیشتر بخوانید : معرفی 5 روش جلوگیری از پوسیدگی دندان

 

مسواک های هارد و سافت چه ویژگی ها و مزیت هایی دارند؟

مسواک هارد یا سافت

در نهایت، اما تکلیف چیست؟ مسواک هارد یا سافت؟ کدام یک را برای خود برگزینیم؟ با توجه به ویژگی‌های هر یک از این دو نوع مسواک می‌توانید اقدام به انتخاب نمایید. از این رو ابتدا به معرفی هر یک از انواع مسواک می‌پردازیم.

مسواک اکسترا سافت

برس این نوع مسواک، بسیار نرم است. مسواک اکسترا سافت، برای افرادی که دچار تحلیل رفتگی لثه‌ها هستند مورد استفاده قرار می‌گیرد. این بیماران دچار پیوره و التهاب لثه هستند و نباید از مسواک با برس زبر استفاده کنند.

مسواک سافت

مسواک سافت یا نرم دارای برس نسبتاً نرمی است. بیش‌تر دندانپزشکان توصیه می‌کنند از مسواک سافت برای تمیزکردن دندان‌ها استفاده شود.

مسواک سافت در حذف پلاک‌های دندانی و بقایای مواد غذایی از روی دندان‌ها به قدر کافی موثر است اما به شرط آن که سایزی را انتخاب کنید که برای دهان شما مناسب باشد. در صورت انتخاب سایز مناسب مسواک برای دهان، قادر خواهید بود که به همه‌ی نقاط دهان دسترسی داشته باشید. در غیر این صورت، مسواک زدن در جلوگیری از تجمع پلاک میکروبی نمی‌تواند موثر باشد.

مسواک مدیوم

استفاده از مسواکی که برس آن نه نرم است نه خشن و تیز برای بسیاری از افراد، مطلوب‌تر به نظر می‌رسد. اما در نظر داشته باشید که نوع برس مسواک هر چه باشد نباید به لثه‌ها و دندان‌ها فشار آورد. تمیز کردن دندان‌ها باید با ملایمت و آرامش صورت گیرد و سایز مسواک طوری انتخاب شود که بتواند در مناطق مختلف دهان به پاکیزه کردن دندان‌ها از پلاک میکروبی بپردازد.

بیشتر بخوانید : معرفی بهترین مسواک های مناسب برای کودکان

مسواک هارد

مسواک هارد دارای برس بسیار تیز و زبری است که معمولاً استفاده از آن به هر فردی توصیه نمی‌شود. اگر تصور می‌کنید مسواک هارد بهتر می‌تواند دندان‎‌ها را تمیز کند باید بدانید کاملاً در اشتباه هستید. هم مسواک سافت و هم مسواک هارد قادرند دندان‌ها را تمیز کنند.

در واقع، تکنیک مسواک زدن است که تمیزی دندان‌ها را سبب می‌شود. تمیزی دندان به سافت یا هارد بودن مسواک بستگی ندارد.

برای تمیز کردن کامل دندان‌ها باید زاویه‌ی برس مسواک به سمت لثه‌ها قرار گیرد و با حرکت چرخشی، پلاک‌ها را از بین ببرد. این حرکت نباید سبب آسیب رساندن به مینا یا لثه شود.

هنگام مسواک زدن به هیچ عنوان نباید به لثه یا مینای دندان فشار زیاد وارد شود زیرا این فشار زیاد، هیچ نقشی در تمیزی لثه و دندان‌ها ندارد. محکم مسواک زدن، نه تنها با مسواک هارد بلکه با مسواک مدیوم و سافت هم سبب آسیب رساندن به لثه‌ها و دندان‌‌ها می‌شود.

 

حال سوال اینست؛ مسواک هارد یا سافت ؟

مسواک سافت یا هارد

فرآیند مسواک زدن به طور منظم یک فرآیند پیوسته است. افراد باید حداقل روزانه دو بار و در صورت امکان پس از صرف هر وعده‌ی غذایی اقدام به مسواک زدن نمایند. در غیر این صورت، قند‌ها و خرده‌های غذا روی سطوح دندانی،  باقی می‌مانند و محل مناسبی برای رشد میکروب فراهم می‌کنند. باید توجه داشته باشید که تا بیست دقیقه پس از مصرف غذا، میکروب‌ها به ترشح اسید می‌پردازند. به این ترتیب حدود بیست تا سی دقیقه پس از صرف وعده‌ی غذایی، پلاک‌های میکروبی تشکیل می‌شوند و باید با مسواک زدن در جهت از بین بردن این پلاک‌ها اقدام نمود. به این ترتیب:

 • اگر دندان‌های حساسی دارید یا نشانه‌هایی از فرسایش مینای دندان در شما دیده می‌شود بهتر است از مسواک سافت و در مرحل پیشرفته‌ی بروز این مشکلات، از اکسترا سافت استفاده نمایید.
 • اگر با تکنیک‌های مسواک زدن، استفاده از زاویه‌ی صحیح، حرکت چرخشی بدون اعمال فشار به لثه‌ها و دندان‌ها و ... آشنا هستید، می‌توانید از مسواک هارد استفاده کنید.
 • اگر از مسواک‌های مناسب پاتریکس با سایز مناسب، ارگونومی صحیح و متریال با کیفیت استفاده می‌کنید می‌توانید بدون ایجاد مشکل، مسواک‌های هارد این برند معتبر را مصرف نمایید.

جمع بندی

در بررسی فوق به این نتیجه دست یافتیم که اگر لثه و دندان‌های شما با مشکل خاصی روبه‌رو نیستند برای حفظ سلامت بیشتر آن‌ها باید با تکنیک‌های صحیح مسواک زدن آشنا باشید. قرار دادن مسواک با سایز مناسب همراه با در نظر گرفتن زاویه‌ی صحیح برس آن با لثه‌ها و حرکت چرخشی مناسب می‌تواند سبب تمیزی دندان‌ها و لثه‌ها شود.

اما بهترین ترفند برای تمیز کردن فاصله‌ی لثه و دندان‌ها، استفاده از یک مسواک با طراحی دقیق و استاندارد است. با خرید انواع مسواک‌های پاتریکس می‌توانید از به وجود آمدن مشکلات در دهان و دندان خود جلوگیری به عمل آورید. فرق نمی‌کند از مسواک هارد یا سافت استفاده می‌کنید، پاتریکس با طراحی دقیق و استفاده از متریال با کیفیت در ساخت انواع مسواک به شما در نگهداری از دندان‌هایتان یاری می‌ساند.  در ضمن شما می توانید جهت مشاهده انواع محصولات نخ دندان به سایت پاتریکس مراجعه فرمایید.

 

منبع : mypenndentist

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *