بهداشت دهان

روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان کدام است؟

روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها کار سختی نیست، با استفاده از روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان  (انتخاب مسواک حرفه‌ای، خمیردندان و نخ دندان مناسب) می‌توان تا حد زیادی از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کرد.

بی شک، پوسیدگی دندان موضوعی است که اکثر افراد در سراسر جهان را متاثر می‌کند؛ اما آیا فکر کرده‌اید که چگونه یک مسئله ظاهراً کوچک می‌تواند اثراتی گسترده بر زندگی ما داشته باشد؟

پوسیدگی دندان نه تنها یک مسئله زیبایی است، بلکه یک مسئله بهداشتی جدی نیز محسوب می‌شود. از آنجا که دهان یک ورودی مهم به سیستم گوارشی ماست، هر گونه اختلال در آن می‌تواند به مشکلاتی همچون عفونت‌های باکتریایی، مشکلات گوارشی و حتی مشکلات قلبی عروقی منجر شود.

پوسیدگی دندان به ظاهر یک مسئله کوچک تلقی می‌شود؛ اما اگر نادیده گرفته شود، می‌تواند به مشکلات بزرگتری منجر شود. به همین خاطر خوشبختانه با اطلاعات صحیح و مراقبت‌های به موقع، می‌توان این مسئله را کنترل کرد و از پیشرفت آن جلوگیری به عمل آورد. در ادامه با ما همراه باشید تا درباره‌ی این روش‌های ساده گفتگو نماییم.

 

پوسیدگی دندان چیست و به چه علت به وجود می آید؟

روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان

یکی از شایع‌ترین مشکلات دندانی، پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان ناشی از ایجاد حفره در دندان‌ها است که در اثر تخریب بافت دندان به وجود می‌آید. در نهایت نیز این حفره ها در سطح دندان، سوراخ‌هایی را ایجاد می‌نمایند. با روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان، تا حد زیادی می‌توان تخریب دندان‌ها را به تعویق انداخت.

از جمله مهم‌ترین علل شایع پوسیدگی دندان عبارتند از:

تغذیه نامناسب

تغذیه مناسب برای سلول‌های بافت دندان ضروری است. استفاده از غذا‌های سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی نظیر کلسیم، فسفر، آهن و.. به سلامت دندان‌ها کمک شایانی می‌نماید. از مهم‌ترین روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان، مصرف غذا‌های حاوی این مواد غذایی است.

باکتری‌ها

فضای دهان به دلیل دارا بودن محیطی گرم و مرطوب، مناسب برای رشد و تکثیر باکتری‌ها است. این باکتری‌ها آنزیم‌هایی ترشح می‌كنند كه سبب تخريب دندان‌ها و پوسيدگي آن‌ها مي‌شوند.

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها

بیش‌تر مواقع پوسیدگی دندان به دلیل عدم بهداشت دهان و دندان‌ها است. رسیدگی مداوم به بهداشت دهان و دندان‌ها از ساده‌ترین روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان خواهد بود.

بیماری‌های لثه

سلول‌های دندان‌‌ برای سلامت و زنده بودن نیاز به تبادل مواد غذایی و اکسیژن دارند. این سلول‌ها از طریق ریشه‌ی دندان (که در بستری به نام لثه قرار دارد) به این مواد غذایی دسترسی می‌یابند. در صورت ایجاد بیماری‌های لثه، سلامت دندان‌ها به خطر می‌افتد.

دندان‌های کج

تمیز کردن دندان‌های کج بسیار مشکل است. در واقع نمی‌توان از مسواک و خمیر دندان برای تمیز کردن قسمت‌های غیر قابل دسترس این‌چنین دندان‌هایی استفاده کرد. تجمع  باکتری‌ها در این مناطق سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

استعمال دخانیات

کشیدن سیگار از دلایل مهم پوسیدگی دندان است. توتون و تنباکو از مواد مضر برای سلامت دندان‌ها به شمار می‌آیند. یکی از روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان، ترک مصرف دخانیات است.

مصرف دارو‌ها

استفاده از بعضی دارو‌ها مانند دارو‌های کنترل کننده‌ی بیماری آسم، از ترشح بزاق دهان جلوگیری می‌کنند. این دارو‌ها با خشک کردن محیط دهان و دندان‌ها سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شوند.

ضربه شدید به دندان‌ها

در بسیاری از موارد ضربه به دهان و شکستگی دندان‌ها، سبب پوسیدگی دندان می‌شود. در چنین مواقعی، پس از وارد شدن ضربه به دهان و دندان‌ها، به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان باید خیلی سریع به دندانپزشک مراجعه نمایید.

عدم مراجعه به موقع به دندانپزشک

یکی از روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان، مراجعه‌ی منظم هر شش ماه یک بار به دندانپزشک است. در صورت عدم مراجعه‌ی به موقع به دندانپزشک، با افزایش سطح پوسیدگی دندان رو‌به‌رو خواهید شد.

معرفی روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان

روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان

تعداد زیادی از روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان وجود دارند که می‌توان با استفاده از آن‌ها در کنترل پوسیدگی دندان با موفقیت عمل نمود. در ادامه به برخی از این روش‌ها اشاره می‌نماییم:

استفاده از مسواک 

از بهترین و ساده‌ترین روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان، استفاده از مسواک است. البته انتخاب مسواک یکی از مهم‌ترین عوامل جهت کنترل پوسیدگی دندان‌ها به شمار می‌آید. انتخاب مسواک مناسب و استاندارد برای دندان در حفظ دندان‌ها بسیار مهم است.

برند پاتریکس، فعال در زمینه‌ی بهداشت و سلامت دهان، بهترین مسواک‌ها را با بالاترین سطح کیفیت تولید می‌نماید. با انتخاب انواع مسواک‌های پاتریکس، کار محافظت از دندان‌ها بسیار ساده‌تر خواهد بود، زیرا:

 • مسواک‌های پاتریکس در سایز‌های مختلف طراحی شده‌اند.
 • استفاده از مسواک‌های پاتریکس به لثه‌ها آسیبی نمی‌رساند.
 • مسواک‌های پاتریکس در انواع مسواک ساده‌ی دستی و مسواک کودکان عرضه می‌شوند.
 • جنس برس مسواک‌های پاتریکس با در نظر گرفتن حساسیت دندان‌ها و لثه‌ها متفاوت است.
 • جنس دسته‌ی مسواک‌های پاتریکس از پلاستیک یا چوب می‌باشد. دسته‌ی این مسواک‌ها طوری طراحی شده است که در دست لیز نمی‌خورند.

از بهترین مسواک‌های پاتریکس می‌توانیم به مسواک دیپ کلین، اسپلیت، پرودنت، ذغالی، وایتنینگ، اسمارت اکشن و ... اشاره نماییم.

استفاده از خمیر دندان مناسب

روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان

به جز انتخاب مسواک مناسب، انتخاب خمیر دندان استاندارد و مناسب هم  از روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان، به شمار می‌آید. دندان‌ها عضو مهم و حساس بدن هستنند که نیاز به مراقبت ویژه دارند. با انتخاب خمیردندان‌های برند پر افتخار پاتریکس، مراقبت ویژه از دندان‌های خود را به پاتریکس خواهید سپرد.

انواع این خمیر دندان‌ها با قدرت پاک کنندگی بالا از دندان‌های شما در مقابل میکروب‌ها محافظت می‌کنند. در ادامه برای آشنایی شما با انواع این خمیردندان‌ها‌ی جادویی، به برخی از آن‌ها اشاره می‌نماییم.

 • خمیر دندان ضد پوسیدگی پاتریکس (Complete Care): این خمیردندان تخصصی با حجم 70 میلی‌لیتر حاوی عصاره، برای جلوگیری از پوسیدگی دندان طراحی و به بازار عرضه شده است. در این خمیردندان پاتریکس از سفید کننده استفاده نشده است.
 • خمیر دندان سفید کننده دندان پاتریکس (Plus Whitening): این خمیر دندان پاتریکس با حجم 70 میلی‌لیتر حاوی عصاره، دارای سفیدکننده است. این خمیر دندان علاوه بر دارا بودن خاصیت سفید کنندگی به محافظت از دندان ها در مقابل پوسیدگی کمک می کند.‌
 • خمیر دندان ذغالی پاتریکس: این خمیر دندان 100 میلی‌لیتری بدون عصاره، برای پاک کردن دندان‌ها با استفاده از ذغال فعال مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • خمیر دندان با قیمت مناسب پاتریکس (Sensitive): این خمیر دندان با حجم 70 میلی‌لیتر، بدون عصاره و ضد حساسیت است.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان

پلاک، باکتری چسبنده‌‌ی بی ‌رنگی است که در بین دندان‌ها و در امتداد خط لثه جمع می‌شود. پاک کردن پلاک از عهده‌ی مسواک و خمیردندان به تنهایی بر نمی‌آید. برای پاک کردن آن نیاز به نخی است که در فاصله‌ی مابین دندانی حرکت کند و پلاک را پاک نماید.

از این رو، نخ‌های مخصوصی به بازار آمده است تا این پلاک‌ها را بهتر پاک کند اما با این که استفاده از نخ دندان یکی از روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان محسوب می‌شود اما انتخاب نخ دندان استاندارد با قطر مناسب برای پاک کردن پلاک دندانی، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

نخ دندان‌های پاتریکس در انواع مختلف، راهی برای از بین بردن پلاک‌های میکروبی از سطوح دندانی و فضای مابین آن‌ها خواهد بود. انواع نخ دندان‌های پاتریکس عبارتند از:

استفاده از دهانشویه

یکی از روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان، استفاده از دهانشویه است. معمولاً دهانشویه‌ها حاوی مواد ضدعفونی هستند و برای از بین بردن باکتری‌های دهان و دندان به کار می‌روند.

 

تغییر عادات غذایی

خوردن غذاهای شیرین و نوشیدن نوشابه‌های حاوی قند، سبب پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. با تغییر عادات غذایی و استفاده از میوه و سبزی‌ها به جای غذاهای شیرین، از پوسیدگی دندان‌های‌تان جلوگیری خواهید نمود.

 

جمع بندی

آیا تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که ممکن است کارهایی که در طول روز انجام می‌دهید مانند خوردن، نوشیدن و...  بتواند به یکی از بزرگترین عوامل خطر برای سلامت دهان و دندان شما مبدل شود؟ بله، در صورت نداشتن روتین صحیح و مناسب برای مراقبت صحیح از دندان‌ها، این مسئله موجب پوسیدگی دندان می‌شود.

پوسیدگی دندان به وضوح یکی از مشکلات شایعی است که اغلب نادیده گرفته می‌شود و این امر می‌تواند تأثیرات مخربی بر روی زندگی و اعتماد به نفس شما داشته باشد. از جنس غذاهایی که مصرف می‌کنیم تا رفتارهای بهداشتی ما، همه می‌توانند به این مسئله دامن بزنند.

پوسیدگی دندان عمدتاً ناشی از ترکیب دو عامل است: باکتری‌های موجود در دهان و مواد غذایی که ما مصرف می‌کنیم. وقتی مواد غذایی با باکتری‌های موجود در دهان ترکیب می‌شوند، اسید تولید می‌شود که این اسید باعث تضعیف پوسته محافظ دندان یعنی مینای دندان می‌شود و در نتیجه پوسیدگی شکل می‌گیرد.

این فرآیند به صورت یک حلقه بسته عمل می‌کند؛ یعنی غذاهایی که می‌خورید باعث تولید اسید می‌شود و این اسید باعث پوسیدگی می‌شود، سپس پوسیدگی منجر به ایجاد ترکهای جدید در دندان شما شده و این ترکها باز هم بهترین محیط را برای رشد باکتری‌ها ایجاد می‌کنند.

در کنار این عوامل، مواردی همچون نداشتن بهداشت دهان، استفاده از مواد غذایی پر قند و آب شکر، ترکیباتی همچون الکل و چرخه مزاج دهانی ناسالم نیز می‌توانند به پیشرفت پوسیدگی دندان منجر شوند.

از میان روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان، با انتخاب محصولات منحصر به فرد برند ایرانی و پر افتخار پاتریکس، شامل انواع مسواک، خمیر دندان و نخ دندان، مقرون به صرفه‌ترین و بهترین روش را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌هایتان انتخاب خواهید نمود. 

لینک منبع

علت پوسیدگی دندان ها را می توان از تغذیه نامناسب، باکتری ها، دندان های کج، بیماری های لثه، استعمال دخانیات، مصرف برخی داروها و عدم مراجعه به موقع به دندانپزشک دانست.

از جمله روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان می توان به استفاده مناسب و به موقع از خمیر دندان و مسواک، نخ دندان، دهانشویه و مراجعه منظم به دندان پزشک اشاره کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهی در مورد “روش‌ های جلوگیری از پوسیدگی دندان کدام است؟

 1. مهرناز گفت:

  ممنون از شما
  مقاله خوبی از روش های پیشگیری از پوسیدگی دندان بود.
  بهترین مسواک و خمیر دندان پاتریکس چیه؟

  1. iranweblifeseo گفت:

   سلام به شما کاربر گرامی، ممنون از حسن توجه شما
   جهت خرید مسواک پاتریکس و خمیر دندان پاتریکس به این سایت مراجعه و محصولات مدنظر خود را در فروشگاه ها و سایت های اینترنتی معتبر خریداری نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *