بهداشت دهان

روش های تقویت لثه های ضعیف با 8 راهکار موثر

تقویت لثه های ضعیف

حفظ سلامتی و تقویت لثه های ضعیف کاری آسان است. باور کنید در چند مرحله‌ی ساده می‌توان لثه‌ها را از التهاب و عفونت نجات داد. در ادامه با ما همراه شوید تا با هم این موضوع را بررسی کنیم که چگونه می‌توانیم لثه‌های ضعیف خود را بهبود بخشیم.

علائم التهاب لثه

شاید شما هم مانند بسیاری از افراد تجربه‌ی تلخ التهاب لثه را داشته باشید. این بیماری دارای علائمی است که در ادامه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

 • احساس درد دندان هنگام جویدن
 • قرمزی لثه‌ها
 • تغییر رنگ لثه‌ها به بنفش به دلیل کمبود اکسیژن در خون
 • ایجاد خونریزی پس از مسواک زدن
 • داشتن دندان‌های حساس هنگام خوردن و نوشیدن به طوری که با احساس درد همراه باشد
 • داشتن لثه‌ی متورم یا نازک، حساس و همراه با خونریزی‌های مکرر
 • عقب نشینی لثه نسبت به جای اولیه‌ی آن
 • خارج شدن چرک از لثه یا خروج ترشح زرد، سفید یا قهوه‌ای از دهان
 • احساس سختی در تنفس
 • تنفس با بوی بد
 • احساس طعم بد در دهان

تمامی این علائم یا دارا بودن بخشی از آن‌ها دلیل بر وجود التهاب لثه است.

گام نخست: سالم نگه داشتن لثه ها

تقویت لثه های ضعیف

از اولین مراحل بیماری‌های لثه (پریودنتیت)، التهاب لثه است. این التهاب در بافت‌های اطراف دندان به وجود می‌آید و معمولاً به دلیل عدم رعایت صحیح بهداشت دهان و دندان شکل می‌گیرد. نخستین گام برای خوابیدن سریع ورم لثه،  سالم نگه داشتن لثه‌ها است. در ادامه با تقویت لثه‌های ضعیف در چند مرحله ساده آشنا می‌شویم.

روزانه حداقل دو بار و به مدت دو دقیقه دندان های خود را مسواک بزنید.

بهترین راه برای تقویت لثه های ضعیف، مسواک زدن است. با مسواک زدن دندان‌ها، روزانه حداقل دو بار به مدت دو دقیقه، بیشتر پلاک‌های میکروبی از دهان خارج می‌شوند. این پلاک‌ها اگر به طور روزانه از روی دندان‌ها پاک نشوند، به مرور زمان سبب عفونت و التهاب لثه‌ها می‌شوند.  

روزانه حداقل یک بار نخ دندان بکشید.

زدن مسواک به تنهایی نمی‌تواند همه‌ی پلاک‌های میکروبی روی دندان‌ها و فضای مابین دندانی را از بین ببرد. از این رو لازم است روزانه، جهت تقویت لثه های ضعیف و جلوگیری از ایجاد التهاب لثه، حداقل یک بار نخ دندان بکشید. نخ دندان به طور قابل توجهی قادر است که پلاک‌های میکروبی مابین فضای دندان‌ها و امتداد دندان در اطراف لثه‌ها را پاک کند.

روزانه حداقل یک بار دهان شویه ی آنتی باکتریال قرقره کنید.

یک راه بسیار مناسب برای تقویت لثه های ضعیف و جلوگیری از ایجاد التهاب لثه‌ها، استفاده از دهانشویه‌ی آنتی باکتریال است. روزانه حداقل یک بار دهان شویه ی آنتی باکتریال قرقره کنید. با این برنامه شستشوی دهان می‌توانید میکروب‌های باقی مانده در دهان را کاملاً از میان بردارید. 

غذاهایی که برای لثه مضر نیستند مصرف کنید.

یکی از راه‌های خوب برای تقویت لثه های ضعیف، عدم مصرف بعضی غذا‌های مضر برای سلامت لثه‌ها است. مصرف نوشیدنی‌های شیرین مانند نوشابه‌ها، قهوه‌ی شیرین و نوشیدنی‌های انرژی‌زا، علاوه بر ایجاد مشکلات قلبی و عروقی، اضافه وزن، ایجاد مقاومت به انسولین و ... سبب آسیب رساندن به لثه‌ها و دندان‌ها می‌شوند. 

هر  3تا 8 ماه یکبار به دندانپزشک و متخصص دهان و دندان خود مراجعه کنید.

بهتر است هر سه تا هشت ماه یکبار به دندانپزشک و متخصص دهان و دندان خود مراجعه کنید. ویزیت مرتب لثه و دندان‌ها توسط دندانپزشک، یکی از بهترین راه‌های تقویت لثه های ضعیف است. در این بازبینی، پزشک متوجه شروع مشکلات می‌شود و از پیشرفت مشکلات موجود در دهان، دندان و لثه‌ها جلوگیری می‌نماید.

گام دوم: پیشگیری از بیماری های لثه

راه های تقویت لثه

با انجام تدابیری می‌توان برای پیشگیری از بیماری‌های لثه و تقویت لثه های ضعیف، اقدام نمود. در ادامه به شرح این تدابیر می‌پردازیم:

دو بار در سال جرمگیری انجام دهید.

جرمگیری از راه‌های تقویت لثه های ضعیف است. استفاده از مسواک، خمیر دندان، دهانشویه و ... گرچه پلاک‌های ساده‌ی دندانی را از بین می‌برند، اما از بین بردن جرم‌های قدیمی که بیشتر در بافت مینای دندان فرو رفته‌اند، کاری تخصصی است که فقط از عهده‌ی دندانپزشکان با ابزار‌های تخصصی برمی‌آید. از این رو لازم است دو بار در سال جرمگیری انجام دهید.

پیش از پیشرفت بیماری به کمک دندانپزشک خود، اقدامی مناسب انجام دهید.

مشورت با متخصصین از هوشمندانه‌ترین کار‌هایی است که برای تقویت لثه های ضعیف، ضروری است. از این رو بهتر است پیش از پیشرفت بیماری به کمک دندانپزشک خود، اقدامی مناسب انجام دهید. دندانپزشک با روش‌های درمانی مناسب و دارو‌ها از پیشرفت بیماری‌های دندان و لثه‌ها، جلوگیری به عمل می‌آورد.

درمان های خانگی برای تقویت لثه و جلوگیری از لق شدن دندان ها

شاید تعجب کنید که تقویت لثه های ضعیف با درمان خانگی هم امکان‌پذیر است. از درمان‌‌های خانگی برای تقویت لثه و جلوگیری از لق شدن دندان‌ها، می‌توان به شستشوی دهان با محلول آب گرم و نمک دریایی، روغن کنجد، چای بابونه، روغن درخت چای، روغن نارگیل و ... اشاره نمود.

معرفی روش های تقویت لثه های ضعیف

روش های تقویت لثه

برای تقویت لثه های ضعیف از روش‌های متفاوتی می‌توان استفاده نمود. این روش‌ها در ادامه بررسی می‌شوند.

استفاده از مسواک

در تقویت لثه های ضعیف، بهترین وسیله مسواک است. اما خرید مسواک باید با بررسی انجام شود. برای خرید مسواک باید به یک مرجع تخصصی، مراجعه نمایید.

برند ایرانی و معتبر پاتریکس با تولید انواع مسواک مناسب دندان‌ها و لثه‌های شما می‌تواند کار شما را در خرید مسواک آسان سازد. این مسواک‌ها با مدرن‌ترین تکنولوژی‌ها تولید می‌شوند و در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌گیرند. در ادامه به ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد چند نوع از مسواک‌های حرفه‌ای پاتریکس اشاره می‌نماییم.  

مسواک اسپلیت پاتریکس

مسواک اسپیلت پاتریکس دارای برس نرم، نخ دندان و دسته‌ی مناسب برای قرار دادن بر لبه لیوان است. الیاف دو سر تیز این مسواک، جهت پاکسازی بهتر فواصل دندان طراحی شده است. دسته‌ی ارگونومیک فاقد لغزش نیز از ویژگی‌های دیگر این مسواک می‌باشد.  

مسواک اسمارت اکشن پاتریکس

مسواک اسمارت اکشن پاتریکس، دارای اندازه‌ی بزرگ با برس در دو نوع متوسط و نرم و دارای الیاف اسفنجی مجهز به زبان پاک‌کن طراحی شده است.  با استفاده از این مسواک با برس استاندارد، بدون آسیب رساندن به لثه می‌توانید به مراقبت از لثه‌هایتان بپردازید.

مسواک وایتنینگ پاتریکس

مسواک وایتنینگ دارای زبری متوسط است و برای پیشگیری از عوارض مرتبط با دهان و دندان، به افراد توصیه می‌شود. مسواک وایتنینگ با داشتن الیاف اسفنجی و نرم، از فشار آمدن به لثه‌ها جلوگیری می‌کند و مانع خونریزی از لثه می‌شود. این محصول دارای عملکرد عالی در تمیز کردن دندان‌ها و لثه‌ ها می‌باشد. الیاف این مسواک درای ته گرد است تا حداکثر محافظت را از مینای دندان و لثه‌ها داشته باشد.

از انواع مسواک پاتریکس می‌توان به مسواک پلاس وایتنینگ پاتریکس، مسواک ارتوکلین پاتریکس، مسواک اسموکرز پاتریکس و ... اشاره نمود.

استفاده از نخ دندان

استفاده از نخ دندان مناسب می‌تواند به تقویت لثه های ضعیف کمک کند. بهترین نخ دندان‌ها را می‌توانید از برند پاتریکس انتخاب نمایید. در ادامه به ویژگی‌های منحصر‌به‌فرد چند نوع از بهترین نخ دندان‌های استاندارد پاتریکس اشاره می‌شود.  

نخ دندان زغالی پاتریکس

نخ دندان زغالی پاتریکس حاوی کربن فعال و عصاره نعنا است. این نخ دندان با لغزش مناسب بین دندان‌ها و دارا بودن پوشش مومی، هیچ آسیبی به مینای دندان‌ها نمی‌رساند. از طرفی نخ دندان زغالی پاتریکس به دلیل آنتی باکتریال بودن، از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌نماید.

نخ دندان تفلون با عصاره مینت (نعنا)  پاتریکس

نخ دندان تفلون با عصاره مینت علاوه بر خوشبو نمودن دهان، به دلیل دارا بودن تفلون قادر است خود را با فواصل دندانی منطبق کند. این نخ دندان آنتی باکتریال و مناسب برای دندان‌های به هم چسبیده است.

استفاده از دهانشویه

تقویت لثه های ضعیف، نیاز به مراقبت و رسیدگی دارد. از انواع دهانشویه‌های حاوی فلوراید وکلرهگزیدین گلوکونات می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد التهاب لثه استفاده نمایید.  

تغییر عادات غذایی

به جای مواد مضر با استفاده از میوه و سبزیجات تازه می‌توانید به تقویت لثه های ضعیف خود کمک کنید. مصرف میوه‌های حاوی ویتامین ث در رفع بیماری‌های لثه، بسیار موثر است.

جمع بندی

استفاده از خمیر دندان، مسواک، نخ دندان و ... در تقویت لثه های ضعیف، از موثرترین عوامل به شمار می‌آیند. خرید مسواک و نخ دندان از یک مرجع تخصصی کاری بسیار هوشمندانه است. ما در گروه صنعتی پاتریکس به عنوان پیشتاز در زمینه‌ی بهداشت و مراقبت فردی، به شما کمک می‌کنیم تا زندگی زیباتری داشته باشید.

لینک منبع : healthline

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *