مسواک

انواع مسواک (مزایا و معایب)

انواع مسواک

استفاده از مسواک برای سلامت و بهداشت دهان از گذشته تاکنون محبوبیت بالایی داشته است تا جایی که امروزه، مسواک ها در انواع متفاوت با کارایی های مختلف در حال تولید هستند و بیشتر فروشگاه هایی که محصولات بهداشت دهان و دندان را به فروش می رسانند، طیف گسترده ای از انواع مختلف مسواک را برای مشتریان خود فراهم کرده اند. داشتن مسواک مناسب به شما کمک می کند علاوه بر ظاهری زیبا، دندان های سالم تری داشته باشید.کدام مسواک برای ما مناسب است؟ مزایا و معایب هر کدام چیست؟ این قبیل سوالات، مواردی هستند که باید هنگام خرید مسواک  مورد بررسی قرار بگیرند.

انواع مسواک

پیش از آن که بخواهیم با انواع مسواک آشنا شویم، ابتدا باید بدانیم هدف از مسواک زدن چیست تا بتوانیم محصول مورد نیاز خود را از لحاظ کارآمدی بیشتر انتخاب کنیم. در واقع مسواک خوب، مسواکی است که فرد هنگام استفاده از آن بتواند به راحتی به تمام دندان ها دسترسی داشته باشد و آن ها را تمیز کند.

اهداف مسواک زدن:

 • تمیز کردن دندان و نواحی بین آن
 • جلوگیری از تشکیل پلاک
 • ماساژ بافت لثه

با توجه به مقصود و هدف ما از مسواک زدن، انواع مختلف از این محصول تولید شده است که راحتی را برای داشتن دندان هایی سالم تر فراهم می کند. در ادامه به بررسی هر کدام خواهیم پرداخت.

1.مسواک دستی

مسواک دستی

رایج ترین نوع معمول مسواک ها که در همه خانه ها وجود دارد، مسواک دستی می باشد که در اشکال و اندازه های متفاوت وجود دارد. ویژگی هایی که سبب تمایز مسواک های دستی از یکدیگر می شوند شامل: سختی برس مسواک، فرم سری و طراحی دسته آن است.

سختی برس مسواک: 

مسواک های نرم بیشترین طرفدار و محبوبیت را بین دیگر مسواک ها دارند اما برس های سخت نیز مزیت هایی دارند. اگر برس مسواک سخت باشد، از ایجاد و شکل گیری پلاک جلوگیری می کند اما باید به میزان فشار وارد شده توسط دستان بر دندان ها توجه شود. در صورتی که فشار بیش از حد معمول باشد، لثه ها تحریک شده و مینای دندان از بین می رود و در موارد نادر باعث ایجاد حساسیت های دندانی نیز می شود.

فرم سری مسواک:

سری مسواک های دستی، گرد یا مربع هستند که از نظر انجمن دندانپزشکان، مسواک های گرد و یا بیضی شکل از جهت طراحی، برای تمیز کردن پشت دندان ها مناسب هستند. به طور کلی سری مسواک باید متناسب با سایز دهان باشد تا به راحتی در دهان حرکت کند. فرم سری مسواک باید به گونه ای باشد که سبب شستشوی کامل دندان های عقب شود.

طراحی دسته مسواک:

دسته مسواک باید طوری باشد که از دست لیز نخورد، همچنین نازک و دارای برجستگی نباشد و به طور کلی دست را هنگام مسواک زدن خسته نکند. اصولا دسته مسواک ها به چهار گروه بی زاویه، زاویه دار، بدون لغزش و انعطاف پذیر تقسیم می شوند. گروهی که انتخاب می کنید باید این امکان را به شما بدهد که به راحتی به تمام سطح دندان برسید. ضخامت دسته باید طوری باشد که برای دهان بزرگ نباشد زیرا ممکن است نتوانید به دندان های آسیاب و بخش های انتهایی برسید.

مزایای مسواک دستی:

 • مسواک های دستی، ارزان و در دسترس هستند و در صورت مراجعه به دندانپزشک، رایگان در اختیارتان قرار می گیرد.
 • مسواک های دستی در اشکال مختلفی تولید شده اند. این مسواک در بسیاری از سبک ها، برس ها و سری ها وجود دارد که می توانید بر اساس نیاز خود آن ها را انتخاب کنید.
 • مسواک های دستی مانند مسواک های برقی جاگیر نیستند و حمل کردن آن ها در سفر راحت است. این ویژگی سبب می شود تا در مسافرت از سلامت دندان هایتان غافل نشوید.
 • مسواک دستی به شارژ یا باتری نیاز ندارد و با قدرت دست کار می کنند.

معایب مسواک دستی:

دندانپزشکان استفاده از مسواک دستی را توصیه می کنند و عیب خاصی برای این نوع مسواک در نظر ندارند اما می توان گفت نداشتن تایمر برای اندازه گیری مدت زمان مسواک زدن یکی از معایب آن است.

2.مسواک برقی

مسواک برقیمسواک های برقی دارای باتری هستند که با زدن دکمه، روشن شده و سر آن شروع به چرخش، نوسان یا لرزش می کند تا دندان ها را به راحتی تمیز کند. مسواک های برقی دارای دسته ای هستند که سری را به صورت مکانیکی حرکت می دهد تا ذرات غذا را از روی دندان ها به طور کامل پاک کند. این مسواک ها اگر چه گران تر هستند اما حجم زیادی از عملکرد یک مسواک را بر عهده دارد، تنها لازم است دکمه شروع فشرده شود تا مسواک کار خود را انجام دهد. این مسواک با قابلیت چرخش چند جهته در مقایسه با حرکت تک جهته مسواک دستی، می تواند سبب کاهش التهاب لثه و پلاک های دندان شود.

مسواک های برقی با توجه به سرعت آن ها به دو دسته تقسیم می شوند:

مسواک برقی چرخان:

در این نوع مسواک، سر برس با سرعت زیادی می چرخد و با لرزش سبب پاکیزگی دندان می شود. برای استفاده از این مسواک، هر دندان باید به طور جداگانه شسته شود. اگر در شستشوی دندان های آسیاب عقب خود مشکل دارید این مسواک انتخاب مناسبی است چرا که با حرکات عمودی و کوچک بودن سری برس، سبب پاکیزگی دندان ها می شود.

مسواک های برقی صوتی:

مسواک های صوتی دارای سر بیضی شکل هستند که لرزش هایی با سرعت زیاد تولید می کنند. حرکت این نوع مسواک هم عمودی است اما کنترل مسواک زدن تا حدودی در دست خود فرد است به همین دلیل به آن مسواک دستی با مبدل التراسونیک می گویند. این مسواک می تواند 86 میلیون موج صوتی متناوب در دقیقه ایجاد کند و فقط از این امواج برای تمیز کردن دندان استفاده کند.

مزایای مسواک برقی:

 • استفاده از آن برای افراد مبتلا به آرتروز راحت است.
 • دارای تایمر است که می توان دو دقیقه مسواک زدن را کامل اجرا کرد.
 • این نوع مسواک ها برای جلوگیری از بیماری های لثه و ایجاد پلاک مناسب هستند.

معایب مسواک برقی:

 • مسواک های برقی را باید شارژ کنید.
 • دارای تنوع بسیار کمی هستند.
 • بسیار شکننده هستند.
 • در مقایسه با مسواک های دستی قیمت گران تری دارند.

3.مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی

مسواک بین دندانی به تمیز کردن نواحی بین دندان ها کمک می کند و عملکرد آن مانند نخ دندان می باشد. این مسواک ها می توانند برای ماساژ لثه و خونرسانی به آن مناسب باشد اما باید توجه داشت که این کار به آرامی صورت گیرد تا از التهاب لثه جلوگیری شود. نتایج تحقیقات نشان می دهد استفاده از مسواک بین دندانی به همراه مسواک های روزمره، از ایجاد پلاک جلوگیری خواهد کرد.

مسواک بین دندانی مناسب چه کسانی است؟

 • کسانی که ارتودنسی ثابت دارند زیرا این مسواک به راحتی لا به لای سیم ها رفته و آن فضا را تمیز می کند.
 • برای افرادی که دچار تحلیل لثه هستند و فضای بین دندانی آن ها خالی است.
 • بریج دندان که زیر آن با هیچ روش دیگری قابل تمیز کردن نیست.

مزایای مسواک بین دندانی:

 • استفاده راحت و ساده
 • قابلیت تمیز کردن فواصل بین دندان

معایب مسواک بین دندانی:

 • قیمت نسبتا زیادی دارند.
 • امکان استریل کردن آن وجود ندارد.
 • در وسط این مسواک یک سیم وجود دارد که گاهی باعث آسیب به لثه می شود.

4.مسواک مخصوص کودکان

مسواک کودکان

مسواک کودکان دارای ویژگی هایی است که با دندان و لثه آن ها سازگاری دارد. این مسواک ها باید موهای گرد و نرمی داشته باشند تا به تمیز کردن موثر دندان کودک کمک کند. سری آن باید به اندازه ای کوچک باشد تا در دهان کودک جا شود و تمامی نواحی دهان را تمیز کند. به یاد داشته باشید که مسواک کودک باید با توجه به سن کودک خریداری شود که معمولا روی جلد مسواک ها گروه سنی مناسب برای محصول نوشته شده است. علاوه بر این، مسواک کودکان طوری طراحی شده است که در صورت افتادن دندان شیری، آسیبی به لثه ها وارد نشود.

5.مسواک ارتودنسی

مسواک ارتودنسی

مسواک های ارتودنسی باید به سبکی طراحی شوند که پرز های آن به بریس ها گیر نکند. مسواک برقی هم می تواند برای افرادی که دارای ارتودنسی هستند نیز مناسب باشد به شرطی که پرز های آن نرم باشد اما قدرت مسواک باید بسیار پایین باشد تا به سیم ها و براکت ها آسیبی وارد نشود. مسواک های ارتودنسی انواع مختلفی دارند از جمله:

 • مسواک ارتودنسی منحنی: این نوع مسواک برای نقاطی از دهان است که دسترسی به آن ها سخت می باشد مانند فاصله بین دندان های انتهایی.
 • مسواک ارتودنسی گرد: این مسواک ها برای پاک کردن فضای خالی بریس ها و براکت ها بسیار عالی هستند.
 • مسواک ارتودنسی برسی: مسواک برسی برای دندان های ارتودنسی حکم نخ دندان را دارد و برای پاک کردن فضای بین دندان استفاده می شود.

مزایای استفاده از مسواک های ارتودنسی:

 • حفظ براکت در مکان خودشان: طرز قرار گرفتن براکت ها در طولانی مدت سبب نظم دندان ها می شود و هرگونه فشار بر آن ها سبب تغییر وضعیت شان شده و بر فرم شکل گیری دندان ها تاثیر می گذارد. احتمال رخ دادن این اتفاق هنگام استفاده از مسواک های عادی بسیار بالا است اما مسواک ارتودنسی می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند.
 • نظافت بهتر دندان ها: مسواک های ارتودنسی با توجه به سایز و ساختاری که دارند بین سیم ها و دندان ها جا گرفته و کاملا سطح دندان را پاکسازی می کنند.

6.مسواک نانو

مسواک نانو

مسواک نانو مناسب افرادی است که دارای لثه حساس هستند. مسواک نانو می تواند تجربه راحتی برای تمام افراد باشد چرا که می تواند بدون فشار زیاد از روی دندان ها و لثه عبور کند. وجود برس های ریز و متراکم در این مسواک می تواند پلاک ها را کاملا تمیز کرده و برای مینای دندان نیز بسیار مفید باشد همچنین به دلیل داشتن مویه های نرم می تواند یک هدیه هوشمندانه برای کودکان باشد.

مزایای مسواک نانو:

 • داشتن برس های زیاد و در عین حال بسیار ریز
 • تمیز کردن عمیق و دقیق
 • از بین برنده پلاک ها بدون آسیب به مینای دندان
 • مناسب برای دندان های حساس
 • طراحی ارگونومیک

نتیجه مطلب

رعایت بهداشت دهان و دندان نیاز به لوازمی دارد که انتخاب مسواک مناسب، مهم ترین آن است. انتخاب مسواک مناسب بدون شناخت و مطالعه غیر ممکن است همچنین گاهی لازم است برای خرید مسواک با دندانپزشک مشورت شود. بهتر است برای داشتن یک روتین خوب بهداشت دهان، از نخ دندان، دهانشویه و همچنین خمیر دندان مناسب، برای تاثیر گذاری هر چه بیشتر کمک بگیریم که برند پاتریکس این محصولات را با بالاترین سطح کیفی در اختیار شما عزیزان قرار می دهد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *