گوش پاک کن

نحوه استفاده از گوش پاک کن

گوش پاک کن

رعایت بهداشت و تمیزی گوش مانند تمام اعضای دیگر بدن اهمیت زیادی دارد. گوش ها به طور طبیعی جرم تولید می کنند که لزومی بر تمیز کردن آن نیست اما این جرم در گوش بسیاری از افراد، بیش از حد تولید می شود که سبب بروز برخی مشکلات می شود. در این زمان، افراد برای تمیز کردن گوش خود، به استفاده از گوش پاک کن روی می آورند. در ادامه به موضوعاتی مانند گوش پاک کن چیست، چه مزایا و معایبی دارد و توضیح در مورد نحوه استفاده از آن خواهیم پرداخت.

گوش پاک کن چیست؟

گوش پاک کن چیست

 گوش پاک کن یک وسیله کوچک است که برای پاک کردن و از بین گرد و خاک و ترشحات موجود در گوش، مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله معمولا شامل یه استوانه باریک از جنس چوب یا پلاسیک است که به دو سر انتهایی آن پنبه متصل شده است. گوش پاک کن ها برای پاک کردن سطح خارجی گوش طراحی شده اند و نباید به مجرای داخلی گوش فرو برده شوند؛ چرا که این کار می تواند سبب آسیب و بروز مشکلات در گوش مانند عفونت، پارگی پرده گوش و تراکم اجرام داخلی شود.

گوش های انسان دارای پرز ها و موهایی هستند که وظیفه آن ها، انتقال ترشحات، گرد و غبار و کثیفی ها به بیرون گوش است. در بسیاری از افراد، ترشحات گوش بیش از حد معمول است که برای پاکسازی آن از گوش پاک کن استفاده می کنند.

فرورفتن پنبه گوش پاک کن درون گوش

فرو کردن گوش پاک کن درون گوش

پنبه گوش پاک کن که به استوانه پلاستیکی متصل شده است، وظیفه تمیز کردن چربی، آلودگی و ترشحات را دارد اما در صورت استفاده نادرست از گوش پاک کن، ممکن است پنبه جدا شده و درون گوش گیر کند که این امر منجر به عواقب و صدمات جدی شود. در ادامه به بررسی برخی نکات مهم پیرامون فرو رفتن پنبه گوش پاک کن در گوش و راه های پیشگیری این مشکل پرداخته می شود.

·وارد کردن پنبه گوش پاک کن به عمق گوش

پنبه گوش پاک کن برای تمیز کردن بخش خارجی گوش مورد استفاده قرار می گیرد و نباید وارد کانال گوش شود. ورود آن به کانال گوش می تواند سبب مشکلاتی همچون التهاب، عفونت، اختلالات شنوایی و ماندن پنبه گوش پاک کن درون گوش شود.

·حرکت نادرست پنبه در گوش

حرکت نامناسب و اشتباه پنبه گوش پاک کن درون گوش می تواند عامل فرو رفتن پنبه درون گوش باشد. اگر گوش پاک کن را با فشار زیاد درون گوش حرکت دهید، پنبه آن فشرده شده و در گوش فرو می رود.

·استفاده از گوش پاک کن با پنبه نامناسب

استفاده از گوش پاک کن با اندازه بزرگتر از گوش، یکی از عوامل فرو رفتن پنبه درون گوش است. بنابراین سعی کنید گوش پاک کنی که خریداری می کنید، متناسب با کاربرد مورد استفاده شما باشد.

گوش پاک کن های برند پاتریکس با توجه به کاربرد و هدف از استفاده آن، در انواع مختلف و تعداد متنوع تولید شده اند.

چه زمانی باید از گوش پاک کن استفاده کنیم؟

استفاده از گوش پاک کن معمولا به عنوان یک روش مکمل برای پاکسازی گوش شناخته می شود و باید در شرایط خاص و با دقت فراوان انجام شود. از جمله شرایط خاصی که می توانید از گوش پاک کن استفاده کنید شامل:

ترشحات و آلودگی های سخت

در صورتی که ترشحات گوش شما به گونه ای باشد که با استفاده از حوله یا سایر روش های تمیز کردن گوش، به راحتی قابل پاکسازی نباشد، می توانید از گوش پاک کن استفاده نمائید.

جرم های بزرگ و قابل مشاهده

اگر ترشحات گوش شما قابل مشاهده است و بر روی شنوایی شما تاثیر می گذارد، می توانید از گوش پاک کن استفاده کنید تا آلودگی ها را از بین ببرید.

برخی از افراد ممکن است پس از استحمام یا استخر، تمایل به پاک کردن گوش خود داشته باشند اما این کار به هیچ وجه توصیه نمی شود. آب، سبب افزایش حجم اجرام داخلی گوش می شود و با فرو کردن گوش پاک کن به داخل گوش، جرم ها به سمت عقب هدایت می شوند و در مواردی ممکن است که به پرده گوش بچسبند و سبب اختلال در شنوایی شوند.

برای تمیز کردن گوش در این شرایط از حوله یا پارچه تمیز استفاده کنید. همچنین می توانید از فاصله 20 الی 30 سانتی متری باد گرم سشوار را داخل گوش بگیرید تا رطوبت گوش شما گرفته شود.

روش صحیح استفاده از گوش پاک کن چگونه است؟

روش صحیح استفاده از گوش پاک کن

گوش پاک کن ها برای تمیز کردن مجرای خارجی گوش طراحی شده اند اما برخی به اشتباه از آن ها برای پاک کردن داخل گوش خود استفاده می کنند. هنگامی که از این وسیله برای پاک کردن مجرای داخلی استفاده می کنید، باید برخی نکات را رعایت کنید و روش درست استفاده از آن را بدانید.

·شستشو و ضد عفونی کردن دست ها

پیش از استفاده از گوش پاک کن دستان خود را با آب و صابون بشویید و با الکل یا محلول ضدعفونی کننده دستان خود را تمیز کنید.

·دقت در استفاده از گوش پاک کن

هنگامی که از گوش پاک کن استفاده می کنید، از فرو کردن آن در عمق خودداری کنید و تنها قسمت بیرونی گوش را که قابل دیدن است تمیز نمائید. گوش پاک کن را درون گوش به آرامی و با حرکات چرخشی درون گوش به حرکت درآورید تا ترشحات گوش به سمت بیرون هدایت شوند.

·عدم استفاده از اشیا تیز و سخت

وارد کردن هرگونه وسیله تیز و سخت داخل گوش مانند سوزن یا قلم به داخل گوش، می تواند صدمات زیادی به سیستم شنوایی وارد کند. همچنین توصیه می کنیم به جای استفاده از گوش پاک کن های فلزی و سخت، از گوش پاک کن های نرم تر و پلاستیکی استفاده کنید.

گوش پاک کن های برند پاتریکس ساخته شده از پنبه 100 درصد خالص، بسیار نرم و انعطاف پذیر است و می تواند بدون هیچ گونه آسیبی، گوش های شما را تمیز و عاری از هرگونه جرم کند.

·عدم استفاده بیش از حد

استفاده بیش از حد از گوش پاک کن عوارض بسیاری به همراه دارد و می تواند گوش را تحریک کرده و سبب التهاب شود؛ به همین دلیل از استفاده روزانه و زیاد از حد این وسیله، خودداری کنید.

عوارض استفاده از گوش پاک کن

عوارض استفاده از گوش پاک کن

استفاده نادرست و غیر اصولی از گوش پاک کن ها، ممکن است سبب بروز مشکلات زیادی برای سیستم شنوایی شود. این وسیله در برخی شرایط نه تنها باعث تمیزی و از بین رفتن جرم نمی شود، بلکه گاها به دلیل هدایت جرم ها به داخل گوش، سبب کیپ شدن گوش ها نیز می شود. به طور کلی عوارض ناشی از عدم استفاده درست از این محصول شامل:

·عفونت

استفاده از گوش پاک کن های غیر بهداشتی و غیر استاندارد، می تواند سبب بروز التهابات گوش شود. همچنین در صورت استفاده نادرست از گوش پاک کن، باکتری های موجود در مجرای بیرونی به داخل گوش رفته و ریسک ابتلا به عفونت گوش بالا می رود.

·افزایش تولید گرد و غبار و جرم های داخلی

تمامی جرم های داخل گوش آسیب زا نیستند. سیستم داخلی گوش انسان ها به گونه ای تعبیه شده است که برخی از جرم ها را خود به خود تولید می کند که غالبا مفید نیز هستند اما در صورت استفاده مکرر و نادرست از گوش پاک کن، تولید گرد و غبار و اجرام داخل گوش، افزایش می باید و علائمی مانند خارش و التهاب را تشدید می کند.

·آسیب به پوشش داخلی گوش

استفاده زیاد و بی احتیاطی در مصرف این وسیله می تواند باعث آسیب به پوشش داخلی گوش یا زخم های سطحی که منجر به خونریزی می شود، گردد.

کاربرد های دیگر گوش پاک کن

مرتب کردن آرایش

کاربرد آرایشی گوش پاک کن

یکی از کاربرد های مهم گوش پاک کن برای بانوان، استفاده از این وسیله برای پاک کردن و از بین بردن اشتباهات آرایشی می باشد. اگر در کشیدن خط چشم بی احتیاطی کردید و یا رژ لب شما از محدوده مورد نظرتان خارج شده است، استفاده از گوش پاک کن راه حل مناسبی برای حل مشکل شما است.

مرتب کردن لاک ناخن

هر زمان که ناخن های خود را لاک می زنید، یک لرزش کوچک کافی است تا پوست کنار ناخن شما توسط لاک، کثیف شود. در این زمان استفاده از گوش پاک کن آغشته به استون، می تواند این اشتباه را به راحتی از بین ببرد.

برند پاتریکس گوش پاک کن های خود را در انواع متفاوت، برای کاربردهای مختلفی تولید کرده است که در بسته بندی های کاملا بهداشتی در بازار عرضه می کند.

جمع بندی

در این مطلب سعی کردیم نکات مهم هنگام استفاده از گوش پاک کن را شرح دهیم و به طور کامل شما را با نحوه صحیح استفاده از این محصول آشنا کنیم. استفاده از گوش پاک به طور کلی توصیه نمی شود اما با تهیه گوش پاک کن های بهداشتی و دانستن روش صحیح استفاده از آن، می توانید به بهترین نحو گوش های خود را تمیز نگه دارید

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *