بهداشت دهان

علت دندان درد و ارائه چند راهکار برای درمان آن

علت دندان درد

یکی از وحشتناک‌ترین تجربه‌های درد و بیماری برای همه افراد از کودک تا بزرگسال، درد دندان است. درد در این ناحیه خیلی دیر و دشوار بهبود می‌یابد؛ به همین خاطر همه افراد به دنبال راهکارهای تأثیرگذار برای رهایی از درد دندان می‌گردند. علت دندان درد در افراد مختلف متفاوت است و به همین سبب روش حل این مشکلات نیز برای افراد مختلف متفاوت می‌باشد. به طور کلی منشأ دندان درد، به سبک زندگی و تغذیه افراد مربوط می‌شود.

برای مشخص شدن بهترین راه درمان دندان درد در هر فرد، باید به مشکلات ایجاد شده در دندان توجه داشته باشید. درد در ناحیه دندان عوارض گوناگونی دارد و مشکلات بسیاری برای افراد به وجود می‌آورد. به طور مثال درد شدید در این ناحیه می‌تواند سبب ایجاد درد در نواحی زیر گلو شود. این درد می‌تواند درجه بندی‌های مختلفی داشته باشد. برخی افراد تجربه ناخوشایند دندان‌دردهای غیر قابل تحمل که ناشی از تصادف یا ضربه‌های سنگین هستند را داشته‌اند که تنها با مراجعه به پزشک بهبود می‌یابد.

علت درد دندان چیست؟

درد دندان همیشه دلایل متعددی دارد. در این زمینه پیش از هر چیز به وضعیت زندگی افراد توجه می‌شود. تا به امروز بیشتر از 50 دلیل برای بروز این مشکلات پیدا شده‌اند. شما می‌توانید برای استفاده از بهترین روش‌های درمانی دندان درد، دلایل وقوع این مشکلات را بررسی کنید. با در نظر گرفتن این موارد درمان دندان درد ساده‌تر می‌شود. در ادامه به بررسی برخی از دلایل دندان درد می‌پردازیم:

پوسیدگی دندان‌ها

علت دندان درد گاها به پوسیدگی بخش‌های مختلف آن مربوط می‌شود. وجود برخی مواد اسیدی در غذاهای روزانه و داروهایی که مصرف می‌کنیم، سبب تشدید مشکلات پوسیدگی دندان‌ها می‌شود. پس از ایجاد پوسیدگی، حفره‌هایی در بخش‌هایی از دندان‌ها به وجود می‌آیند که سبب ایجاد درد می‌شوند. 

عفونت دندان و ایجاد درد

هر گونه عفونت در دندان‌ها می‌تواند زمینه ساز بروز درد در بخش‌های مختلف شود. عفونت در دندان‌ها به دلایل مختلفی به وجود می‌آید. در صورتی که به خرابی و آسیب دیدگی‌های جزئی دندان‌های خود بی توجهی کنید، رفته رفته عفونت‌هایی در بخش‌هایی از دندان‌ها به وجود می‌آیند که درمان آن‌ها کار دشواری خواهد بود.

عفونت در دندان‌ها سبب ایجاد تورم و قرمزی یا آبسه دندان‌ها می‌شود. این مشکلات گاها با مصرف داروهای مسکن بهبود می‌یابند.

ایجاد ترک و شکستگی در دندان‌ها

ایجاد ترک و شکستگی در دندان‌ها

یکی دیگر از مهم‌ترین آسیب‌هایی که سبب درد دندان‌ها می‌شود، ایجاد ترک و شکستگی است. دندان قروچه و ضربه به دندان‌ها سبب شکستگی در بخش‌های مختلف می‌شود. به همین خاطر توصیه می‌کنیم برای اصلاح عادات خود و پیشگیری از دندان قروچه، به متخصصین این حوزه مراجعه کنید. رفع و درمان دندان درد در برخی مشکلات تنها با اصلاح عادات فردی میسر خواهد بود.

استفاده از خدمات دندانپزشکی

در صورتی که در چند روز گذشته از خدمات دندان پزشکی استفاده کرده باشید، احتمال بروز دردهای خفیف در بخشی از دندان‌ها وجود دارد. شما می‌توانید در این شرایط بسته به تجویز پزشک معالج خود، از برخی داروهای مسکن استفاده کنید و در این صورت این دردها به مرور بهبود می‌یابند. اما اگر شدت آن‌ها رفته رفته بیشتر شد باید حتماً به پزشک مراجعه کنید. فرایندهایی مانند عصب‌کشی، کشیدن دندان‌ها و... دردهایی در لثه و دندان‌های شما به وجود می‌آورند.

آسیب‌های عصبی و درد دندان

یک علت درد دندان، آسیب‌های عصبی در بخش‌های مختلف فک و دهان است. برای درمان دندان درد در این شرایط، باید حتماً مشکلات اعصاب دندان‌های خود را برطرف کنید. سردرد، سینوزیت و سایر مشکلات جانبی می‌تواند زمینه ساز درد دندان شود. شما می‌توانید از برخی لوازم دندانپزشکی برای بهبود یا تسکین این دردها استفاده کنید.

روش‌های پیشگیری از دندان درد

روش‌های پیشگیری از دندان درد

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است! شما می‌توانید از برخی روش‌ها برای جلوگیری از این مشکلات استفاده کنید. برخی از این روش‌های پیشگیری به شرح زیر هستند:

رعایت نکات بهداشتی

تمیز نگه داشتن دهان و دندان همیشه به سلامت شما کمک می‌کند. استفاده از وسایل بهداشتی مناسب در این زمینه اهمیت زیادی دارد. توصیه می‌کنیم این لوازم بهداشتی را برای نظافت بهتر دهان و دندان خود به کار ببرید. برخی از مهم‌ترین لوازم بهداشتی مورد نیاز به شرح زیر هستند:

  • نخ دندان‌های بهداشتی از مهم‌ترین ابزارهای بهداشت دهان و دندان محسوب می‌شوند. استفاده از نخ دندان از فاسد شدن دندان‌های شما پیشگیری می‌کند.
  • استفاده از یک خمیر دندان استاندارد نیز در این زمینه مزایای بی شماری به همراه دارد. خمیر دندان‌های بهداشتی در مدل‌ها و برندهای مختلف در دسترس مشتریان قرار می‌گیرند و هر یک کارایی خاص خود را دارند. انواع خمیر دندان‌های زغالی و خمیر دندان‌های گیاهی و طبیعی در این میان دسته بندی می‌شوند.
  • درمان دندان درد با استفاده مداوم از مسواک میسر خواهد بود. شما می‌توانید صبح و شب هر بار حداقل به مدت 2 دقیقه دندان‌های خود را به دقت مسواک بزنید. برند پاتریکس بهترین کیفیت این محصولات را در اختیار شما قرار می‌دهد.

مراجعه دائمی به دندانپزشک

اگر زیر نظر یک پزشک متخصص باشید و به صورت دوره‌ای سلامت دندان‌های خود را بررسی کنید، سلامت دهان و دندانتان بیشتر تضمین می‌شود. با استفاده از این راهکارها علت دندان درد شما بهتر و سریع‌تر مشخص می‌شود و بر این اساس بهترین راهکارهای درمانی اتخاذ خواهند شد.

با مراجعه به دندانپزشکی حداقل هر شش ماه یکبار، پیش از حاد شدن مشکلات دندانی از روش‌های درمانی اصولی برای بهبود آن‌ها استفاده می‌شود.

درمان دندان درد با این روش‌های خانگی

اگرچه برای درمان مشکلات دندانی باید حتماً به یک پزشک معتبر مراجعه کنید و دلایل اساسی بروز درد را بیابید، اما در شرایط حاد با استفاده از چند راهکار خانگی می‌توان این مشکلات را به حداقل رساند. با این روش‌ها حداقل درد کمتری را تحمل می‌کنید. توصیه می‌کنیم تا زمان مراجعه به پزشک با استفاده از راهکارهای زیر درد دندان‌‌های خود را تسکین ببخشید:

مصرف قرص‌های مسکن بدون نسخه

در داروخانه‌ها علاوه بر مسکن‌هایی که تنها با تجویز پزشک ارائه می‌شوند، برخی مواد دارویی تسکین بخش بدون نسخه نیز در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند. این داروها ضرر زیادی برای بدن ندارند؛ اما دردهای شما را تا چند ساعت تسکین می‌دهند. شما می‌توانید این داروها را برای درمان سطحی درد دندان‌های خود به کار ببرید.

همواره توصیه می‌کنیم که برای رهایی کامل از این مشکلات، علت دندان درد خود را بررسی کنید.

استفاده از ژل‌های بی‌حس‌کننده

اگر علت دندان درد خرابی یا عفونت‌های شدید باشد، تسکین درد آن کار دشواری است! در این زمینه می‌توانید با استفاده از یک ژل بی‌حس‌کننده میزان درد خود را تا زمان مراجعه به پزشک کاهش دهید. با این روش درمان دندان درد حاصل نمی‌شود و تنها تا چند ساعت درد شما کاهش می‌یابد. این مواد بی حسی به سهولت در اختیار مشتریان قرار می‌گیرند و نیاز به تجویز پزشک یا نسخه ندارند.

بالا نگه داشتن سر

با در نظر گرفتن علت دندان درد می‌توان بهترین راهکارها را برای درمان اختلالات ایجاد شده و کاهش درد به کار برد. بالا نگه‌داشتن سر تا چند ساعت سبب از بین رفتن درد دندان می‌شود. با این روش میزان گردش خون در کاسه سر شما به حداقل می‌رسد و به دنبال آن دردهای ناشی از درد دندان کاهش می‌یابند.

در صورتی که درد دندان شما به حدی زیاد است که ضربان آن را احساس می‌کنید، این روش کاربردی را برای درمان دندان درد به کار بگیرید.

شست و شو با دهان‌شویه

یکی از روش‌های تسکین بخش درد دندان، استفاده از دهان‌شویه است. دهان‌شویه‌ها حاوی مقادیری الکل هستند که دهان و دندان شما را کمی ضد عفونی می‌کنند و میکروب‌ها و باکتری‌های موجود را از بین می‌برند. با شست و شوی دهان می‌توانید تا چند ساعت درد کمتری احساس کنید.

غرغره آب نمک

غرغره آب نمک

یکی از راهکارهای سنتی رفع دندان درد ، استفاده از آب نمک است. با در نظر گرفتن علت دندان درد، راهکارهای برطرف شدن این مشکلات نیز متفاوت خواهند بود. اما استفاده از آب نمک تقریباً برای همه مشکلات دهان و دندان و لثه کارایی دارد. شما می‌توانید مقادیر کمی نمک را در آب ولرم بریزید و سپس هر یک ساعت یک بار چند دقیقه آب نمک غرغره کنید. با این روش تأثیرگذاری آن بر درمان دندان درد افزایش می‌یابد.

استفاده از حبه سیر

همان طور که می‌دانید سیر یک ماده گیاهی و ضد باکتری است. استفاده از آن برای رفع دندان درد، گاها مؤثر است و دردهای خفیف را کاهش می‌دهد.

شما می‌توانید یک حبه سیر کوچک را له کنید و به مدت 1 دقیقه آن را بر روی دندان‌های آسیب دیده خود قرار دهید. سیر له شده مزایای بی شماری برای از بین بردن باکتری‌های ناشی از عفونت دندان به همراه دارد و در رفع و بهبودی مشکلات دندانی نیز کمی تأثیرگذار است.

استفاده از چای نعناع

یکی از مواد ضد عفونی کننده خانگی چای نعناع است که با روش‌های ساده‌ای آماده می‌شود. شما می‌توانید در فصولی که گیاه تازه نعناع وجود دارد، مقادیری از این سبزی را با آب بجوشانید و بگذارید کمی سرد شود. سپس چای سرد نعناع را غرغره کنید. این مایع می‌تواند دردهای ناشی از پوسیدگی و عفونت را تا مدتی کاهش دهد.

استفاده از یخ

کمپرس یخ یکی از مهم‌ترین روش‌های تسکین دندان درد است. بدون در نظر گرفتن علت دندان درد، این روش ساده برای تسکین همه دردهای دندانی مؤثر واقع می‌شود.

شما می‌توانید از یک کمپرس یخ برای از بین بردن درد ناشی از عملیات های دندانپزشکی استفاده کنید. استفاده از یخ‌های خشک طبی نیز در این زمینه کارایی دارد و دردهای شما را تا ساعت‌ها تسکین می‌دهد. پس از هر بار باز شدن یخ خشک در بسته بندی، مجدداً آن را فریز کنید و بر روی دندان‌ها بگذارید.

خوردن غذاهای آبکی

زمانی که دندان درد دارید، هیچ چیز به اندازه خوردن غذاهای سفت که نیاز به جویدن زیاد دارند، دندان شما را اذیت نمی‌کند. در این وضعیت حتماً باید غذاهای نرم و آبکی بخورید تا زمانی که به دندانپزشکی مراجعه کرده و مشکل خود را برطرف کنید. در زمان دندان درد همیشه باید به نوع تغذیه خود در طول روز دقت داشته باشید.

استفاده از مواد طبیعی

برای درمان این مشکلات گاها از روش‌های طبیعی و موادی که در طبیعت یافت می‌شوند استفاده می‌کنند. از میان آن‌ها می‌توان به عصاره میخک اشاره کرد که سال‌های سال به عنوان ماده رفع دندان درد شناخته می‌شود.

برای درمان دندان درد از کمی پوست انبه یا دانه گلابی نیز استفاده کنید که تأثیری مشابه با میخک بر روی دندان‌های شما بر جای می‌گذارند. برگ آفتاب‌گردان هم در این زمینه کارایی دارند و مشکل شما را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف می‌کنند. شما می‌توانید برای درمان دردهای سطحی از پوست سیب زمینی شیرین استفاده کنید. عصاره وانیل هم در برخی موارد دردهای دندان و لثه را بهبود می‌بخشد.

پرهیز از سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به شدت درد دندان‌های شما را افزایش می‌دهد. در صورتی که دندان و لثه شما مشکل دارد برای پیشگیری از تشدید درد هرگز سیگار نکشید. اگر چند روزی سیگار کشیدن را رها کنید، شاید درد دندان‌ها به کلی تسکین بیابد!

استفاده از فلفل قرمز

یکی دیگر از روش‌های سنتی و خانگی برای درمان این مشکلات، استفاده از فلفل قرمز است. فلفل قرمز می‌تواند دردهای سطحی و شدید دندان‌ها را از بین ببرد. البته برای استفاده از این شیوه باید کمی تحمل سوزش فلفل را داشته باشید.

در این زمینه از عدم حساسیت به فلفل نیز اطمینان حاصل کنید. برای استفاده از این روش درمان دندان درد، یک قاشق پودر فلفل قرمز را در یک ظرف بریزید و به آن قطره‌قطره آب اضافه کنید. با این روش یک خمیر به دست می‌آید که بر روی منطقه درد قرار داده می‌شود

.

آبغوره برای رفع دندان درد

شاید برای شما هم جالب باشد که با خواص ضد درد آبغوره آشنا شوید. این ماده می‌تواند دردهای ناحیه دندان را در سریع‌ترین زمان ممکن تسکین ببخشد. البته استفاده از این ماده باید کم و در حد تعادل انجام شود. در غیر این صورت ساختار دندان‌ها را اسیدی می‌کند که سبب تحریک درد می‌شود.

جمع بندی

در این بخش در خصوص درد دندان و علل بروز آن نکاتی را بررسی کردیم. هر یک از نکات یاد شده در ایجاد این دردها در ناحیه دهان و دندان تأثیرگذار خواهند بود. شما می‌توانید با در نظر گرفتن این دلایل مهم، از سلامت دندان‌های خود بیشتر مراقبت کنید. دندان‌ها از حساس‌ترین و آسیب‌پذیرترین اندام‌ها در بدن محسوب می‌شوند. به همین خاطر مراقبت دائمی از آن‌ها ضرورت دارد.

در این بخش به بررسی انواع علت دندان درد و راهکارهای رفع و از بین بردن این اختلالات پرداختیم. شما می‌توانید برای درمان دندان درد و رهایی از این مشکلات به یک دندانپزشک معتبر مراجعه کنید. استفاده دائمی از خدمات دندانپزشکی و عدم بی توجهی به دردهای جزئی، از بروز مشکلات شدیدتر پیشگیری خواهد کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *