بهداشت دهان

چرا دچار زخم دهان می‌شویم؟ + روش‌های درمان قطعی آن

علت زخم دهان

بررسی علت زخم دهان و مشکلات مشابه با آن به شما کمک می‌کند که بیشتر از همیشه به وضعیت سلامتی دهانی خود رسیدگی کنید. بسیاری از بیماری‌ها و امراض از طریق دهان به بدن شما منتقل می‌شوند. به همین خاطر باید همواره به دنبال راهکارهایی برای رفع مشکلات دهان، لثه‌ها، دندان‌ها و... بگردید. ایجاد زخم در دهان یکی از مشکلات رایج در خانم‌ها و آقایان امروزی است و به دلایل مختلفی مربوط می‌شود. با بررسی دلیل بروز این مشکلات می‌توانید بهترین راهکارها را برای حل این اختلالات پیدا کنید.

تجربه زخم در دهان تقریباً برای همه افراد ناخوشایند است و احساس بدی در آن‌ها به وجود می‌آورد. به طور کلی برخی از این زخم‌ها مربوط به آسیب‌های جزئی می‌شوند و برخی نیز به مشکلات عفونی و ویروسی مرتبط هستند. شما می‌توانید برای هر یک از مشکلات نام‌برده‌شده بهترین راهکارهای درمانی را پیدا کنید.

 

 زخم دهانی چیست؟

علت زخم دهان مشخص می‌کند که این مشکلات با چه علائمی در دهان شما به وجود بیایند. این زخم‌ها منشأ متفاوتی دارند و هر یک به گونه‌ای در بافت دهان شما به وجود می‌آیند. برای رفع این مشکلات اغلب نیازی به استفاده از فوریت‌های پزشکی نخواهید داشت. اما باید حتماً برخی نکات مراقبتی را رعایت کنید. این زخم‌ها گاها دردناک و آزاردهنده هستند و ممکن است در معرض دید باشند. اما اغلب آن‌ها در بافت داخل دهان پنهان شده‌اند.

ایجاد توده یا برآمدگی در ناحیه دهان یکی از مهم‌ترین نشانه‌های بروز این مشکلات است و افراد را از وجود زخم در این ناحیه آگاه می‌سازد.

تعیین محل بروز زخم یکی از مهم‌ترین نکاتی است که در این زمینه مورد توجه قرار می‌گیرد. در صورتی که به محل ایجاد آن پی ببرید بهتر می‌توانید از راهکارهای درمانی برای رفع اختلالات موجود استفاده کنید. برای مشخص شدن بروز این مشکلات دهان خود را در مقابل نور باز کرده و از قسمت بزرگ‌نمایی یک آینه برای مشاهده مشکلات موجود در دهان خود استفاده کنید. به این ترتیب هر چه سریع‌تر به بروز مشکلات زخم دهانی پی می‌برید. این زخم‌ها در ناحیه پشت دهان، گونه‌ها و لب‌ها به وجود می‌آیند و مشکلات عدیده‌ای برای افراد به وجود می‌آورند.

 

معرفی انواع زخم دهانی

معرفی انواع زخم دهانی

هر نوع زخم دهانی علت به خصوصی دارد و به دلایل متفاوتی به وجود می‌آید و اغلب پزشکان برای مشخص کردن نوع این عارضه‌ها به علت زخم دهان توجه می‌کنند. در خصوص معرفی این زخم‌ها همواره چند فاکتور اساسی مورد توجه قرار می‌گیرد. علت ایجاد زخم‌ها تعیین کننده نوع و مدل عارضه‌های دهانی خواهد بود که برخی از آن‌ها را در این بخش مشاهده می‌کنید:

 

آفت‌های دهانی

ایجاد آفت و تاول یکی از مهم‌ترین عارضه‌های مربوط به ناحیه دهان است که آسیب‌های جدی برای افراد به وجود می‌آورد. شما باید هر چه سریع‌تر با این مشکلات در ناحیه دهان مقابله کرده و یک راهکار درست برای رفع آن‌ها پیدا کنید.

این ضایعات دردناک و کوچک در بخش‌های مختلفی از دهان شما به وجود می‌آیند و دلایل مختلفی دارند. این زخم‌ها مسری نیستند اما ریسک ایجاد آن‌ها در دهان افراد مختلف بیشتر از سایر عارضه‌های دهانی است. به همین خاطر باید حتماً به دلایل بروز آن‌ها در دهان خود دقت داشته باشید.

 

برفک دهانی

یک علت زخم دهان مربوط به مشکلات برفک دهانی است که عارضه‌های قارچی در ناحیه دهان شما به وجود می‌آورد. این نوع مشکلات در دهان بچه‌ها و سالمندان بسیار رایج است و در اثر ایجاد یک نوع مخمر در دهان افراد به وجود می‌آید. سیستم ایمنی بدن ضعیف یکی از مهم‌ترین دلایل بروز این مشکلات محسوب می‌شود. به همین خاطر برای پیشگیری از بروز برفک در دهان باید به وضعیت سلامتی خود بیشتر از همیشه اهمیت دهید.

در این عارضه برجستگی‌هایی در بخش‌هایی از دهان به وجود می‌آید که محل ایجاد آن گاها دردناک خواهد شد. شما می‌توانید در صورت تشدید این مشکلات به پزشک و متخصص حلق و بینی مراجعه کنید.

 

مشکلات تب‌خال

یکی دیگر از رایج‌ترین علت زخم دهان مشکلات تب‌خال در ناحیه دهان است که بخش‌های مختلفی از دهان افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد. بخش‌هایی از لثه‌ها، لب‌ها و گوشه‌هایی از دهان افراد در اثر این عارضه‌ها تحت تأثیر قرار می‌گیرند. این ویروس با علائمی مانند تب و دردهای عضلانی همراه است و در صورتی که حاد باشد می‌تواند برای افراد مشکل ساز شود.

این بیماری گاها مسری است و با لمس بزاق دهان افرادی که به بیماری مبتلا هستند منتقل خواهد شد. به همین خاطر در مواجهه با کسانی که دهانشان تب‌خال زده باید کمی محتاط‌تر رفتار کنید.

 

 علائم زخم دهان چیست؟

 علائم زخم دهان

پس از بررسی علت زخم دهان که به مشکلات متعددی مربوط می‌شود باید به علائم بروز این مشکلات در دهان افراد دقت داشته باشید. تشخیص این مشکلات و دلیل بروز آن‌ها تا حد قابل توجهی به دلیل ایجاد آن‌ها در ناحیه دهان مربوط می‌شود. توصیه می‌کنیم در این زمینه به علائم زیر دقت داشته باشید:

 

ایجاد زخم و جراحت

یکی از مهم‌ترین علائمی که نشان دهنده علت زخم دهان خواهد بود ایجاد زخم و جراحت در بخش‌هایی از دهان و لثه‌ها است. در صورتی که این عارضه‌ها را در دهان خود مشاهده کردید، باید برای درمان آن اقداماتی انجام دهید. در صورت حاد بودن زخم‌ها باید حتماً به پزشک مراجعه شود.

ایجاد جراحات کوچک در نواحی زیر زبان یکی از مهم‌ترین مشکلات ناشی از زخم و جراحت در دهان به شمار می‌رود. براق یا متورم شدن بخش‌هایی از دهان نیز نتیجه ایجاد زخم در دهان خواهد بود.

ایجاد پلاک‌های سفید و چرک نیز در بخش‌هایی از دهان می‌تواند نشان دهنده زخم‌های دهانی باشند. علت زخم دهان تا حد قابل توجهی شدت بروز این مشکلات را مشخص می‌کند و به نوع و علل بروز بیماری اشاره خواهد کرد.

 

سخت شدن خوردن و نوشیدن

یکی دیگر از علائم بروز زخم دهان که به انواع علت زخم دهان مربوط می‌شود، دشوار شدن خوردن و نوشیدن غذاها است.

در برخی افراد حتی نفس کشیدن ساده روزمره نیز سخت‌تر می‌شود. به همین خاطر این قبیل مشکلات برای برخی از مردم دشوار و حساسیت برانگیز خواهد بود. در برخی موارد افراد متوجه ایجاد زخم در دهان خود نمی‌شوند؛ اما با احساس درد در فرایند بلع، به بروز این آسیب‌ها پی می‌برند.

 

ایجاد درد مفاصل

در صورتی که زخم‌های دهانی شما به بروز یک بیماری در بدن مربوط شود گاها سبب ایجاد درد در ناحیه مفاصل نیز خواهد شد. این عارضه در زمان ابتلا به تب‌خال بیشتر مشاهده می‌شود و سلامتی افراد را به خطر می‌اندازد.

در چنین شرایطی تشخیص دلیل بروز زخم‌های دهانی از همیشه مهم‌تر خواهد بود و لازم است برای این منظور با یک پزشک معتبر مشورت کنید. ایجاد درد در مفاصل همیشه نشان دهنده زخم در دهان نیست اما باید به این مسئله جدی‌تر توجه کنید.

 

ایجاد اسهال

ایجاد اسهال

اسهال و التهابات روده یکی از رایج‌ترین آسیب‌های مربوط به زخم در دهان است که مشکلات گوارشی بسیاری برای برخی افراد به وجود می‌آورد. شما می‌توانید با استفاده درست و اصولی از انواع داروها این مشکلات را در بدن خود برطرف کنید.

 

ایجاد تب

اگر علت زخم دهان به یک مشکل حاد در بدن شما مربوط شود، باید پذیرای اختلالاتی مانند تب نیز باشید. این مشکلات می‌توانند به مرور زمان سلامت بدن شما را تحت تأثیر قرار دهند.  ایجاد تب در بدن بسیاری یک نشانه خطرناک در هنگام ابتلا به بیماری‌های عفونی به شمار می‌رود که یکی از علائم آن زخم شدن دهان خواهد بود.

 

چرا زخم دهان به وجود می‌آید؟

چرا زخم دهان به وجود می‌آید؟

شاید بررسی علت زخم دهان از همه موارد نام‌برده‌شده اهمیت بیشتری داشته باشد و کمک بیشتری به فرایند درمان این اختلالات کند. به همین خاطر در این بخش به برخی از مهم‌ترین دلایل ایجاد زخم‌های دهانی اشاره می‌کنیم:

 

ایجاد عفونت در دهان

یکی از مهم‌ترین دلایل بروز زخم در دهان مشکلات عفونی و ویروسی است که آسیب‌های جدی در دهان افراد به وجود می‌آورد. عفونت‌های قارچی نیز از دلایل بروز عارضه‌هایی مانند زخم دهانی خواهند بود که در میان رده‌های سنی مختلف شیوع پیدا می‌کند. حدود دو سوم بزرگسالان در سر تا سر جهان به مشکلات ویروسی و عفونی در ناحیه دهان مبتلا می‌شوند. این مشکلات به شکل تاول‌های کوچک در داخل دهان نمود پیدا می‌کنند و علت آن‌ها چندان مشخص نیست؛ اما به طور کلی از دلایل بروز عفونت در دهان که علت زخم دهان محسوب می‌شود، موارد زیر مورد توجه قرار دارند:

  • مشکلات حساسیت در دهان افراد می‌تواند زمینه ساز بروز عفونت‌هایی در بخش‌های مختلف باشد.
  • مشکلات عفونت و خون ریزی گاها زمینه ساز بروز این آسیب‌های خواهند بود.
  • در برخی موارد هورمون‌های بدن افراد و تنظیم نبودن آن‌ها عفونت‌ها و قارچ‌هایی در دهان به وجود می‌آورد.
  • در این زمینه کمبود برخی ویتامین‌ها نیز مورد توجه قرار می‌گیرد و با تأمین آن‌ها این مشکلات نیز تا حد قابل توجهی برطرف می‌شوند.

ایجاد مو بر روی زبان

یک علت زخم دهان ایجاد موهای سیاه بر روی ناحیه زبان است. در این وضعیت برآمدگی‌هایی بر روی ناحیه زبان ایجاد می‌شود که سلامت شما را به شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد. این مشکلات در اثر مصرف آنتی‌بیوتیک‌ها و بی توجهی به بهداشت داخلی دهان و دندان به وجود می‌آیند و باید برای رفع آن‌ها به دنبال راه چاره بگردید. سیگار کشیدن و مصرف بی رویه چای و قهوه نیز می‌تواند زمینه ساز این اختلالات مهم در بدن باشند.

 

بیماری‌های ناحیه لثه

بیماری‌های ناحیه لثه

اگر لثه‌های شما دچار مشکل شوند به مرور زمان بر سلامت دهان شما نیز تأثیر به سزایی بر جای می‌گذارد. علت زخم دهان به میزان قابل توجهی به سلامت لثه‌ها مربوط می‌شود.

ایجاد تاول و قرمزی در ناحیه لثه می‌تواند زخم‌هایی در دهان فرد بیمار به وجود آورد. با تشدید این بیماری‌ها و عدم درمان به موقع و اصولی آن‌ها استخوان‌های حمایت‌کننده دندان‌ها تخریب شده و فرد حتی دندان خود را از دست می‌دهد.

بیشتر بخوانید: روش‌های تقویت لثه‌های ضعیف

مصرف آسپرین

یکی از مهم‌ترین دلایل و علت زخم دهان مصرف بی رویه آسپرین است که خواص اسیدی نامطلوبی در دهان افراد به وجود می‌آورد. مصرف آسپرین می‌تواند ضایعه‌ای سفید و ناهموار در دهان شما به وجود بیاورد. این قرص مسکن برای آثار ضد درد گاها بلعیده می‌شود و می‌تواند مشکلاتی در بافت حساس دهان افراد به وجود بیاورد.

 

روش‌های درمان زخم دهان کدام‌اند؟

تا به این جا به برخی از علل بروز زخم در دهان و نشانه‌های مربوط به آن پرداختیم. با بررسی علت زخم دهان می‌تواند تا حد امکان از بروز زخم در این نواحی پیشگیری کنید. اما در صورتی که به این عارضه‌ها مبتلا شدید هم با استفاده از چند راهکار ساده درمان بیماری مورد نظر امکان پذیر خواهد بود. ما در مجموعه پاتریکس فهرستی از لوازم مورد نیاز برای درمان بیماری‌های مربوط به دهان را ارائه می‌دهیم.

 

توجه به بهداشت دهان

یکی از رایج‌ترین راهکارهایی که در خصوص بررسی علت زخم دهان و روش‌های رفع این مشکلات مورد توجه قرار می‌گیرد، توجه به وضعیت بهداشت دهان و دندان است.

در صورتی که در دهان شما محیطی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها فراهم شده باشد، سلامت دهان زیر سؤال می‌رود. به همین خاطر لازم است از برخی لوازم بهداشتی برای ارتقای وضعیت سلامتی دهان استفاده کنید.

استفاده از محلول‌های ساده‌ای مانند آب نمک نیز می‌تواند در این زمینه نقش کمک کننده‌ای ایفا کند. به علاوه شما می‌توانید با مراجعه دائمی به پزشک و انجام چکاپ‌های دوره‌ای این مشکلات را کاهش دهید.

 

استفاده به اندازه از دهان‌شویه

یکی از روش‌های رفع زخم در ناحیه دهان استفاده درست و اصولی از دهان‌شویه‌های بهداشتی است. این دهان‌شویه‌ها با میزان مشخصی از الکل تولید شده‌اند و برای ضد عفونی این ناحیه از بدن به کار می‌روند. البته پیش از استفاده از این مواد حتماً به علت زخم دهان توجه داشته باشید تا در رفع و درمان این عارضه‌ها موفقیت‌آمیزتر عمل کنید.

 

استفاده منظم از مسواک

انتخاب یک مسواک مناسب بیشتر از هر چیز دیگری برای رفع مشکلات زخم در دهان مؤثر واقع می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از یک مسواک نرم و انعطاف پذیر از بروز بسیاری مشکلات در این ناحیه پیشگیری کنید.

در این زمینه باید به استانداردهای مسواک زدن خود نیز دقت داشته باشید و تا حد توان همه دندان‌های خود را مسواک بزنید.

 

استفاده از خمیردندان‌های استاندارد

در مجموعه پاتریکس مجموعه‌ای کامل از انواع لوازم بهداشتی دهان و دندان ارائه می‌شوند که در میان آن‌ها خمیر دندان‌های بهداشتی حرف اول را می‌زنند! خمیر دندان‌های مخصوص زغالی برای ضد عفونی کردن دندان‌ها و ایجاد سفیدی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. این محصولات بهداشتی در رفع سریع مشکلات زخم در دهان تأثیر به سزایی بر جای می‌گذارند.

  

استفاده از نخ دندان

پس از ارزیابی علت زخم دهان حتماً به استفاده از نخ دندان برای درمان هر چه سریع‌تر بیماری‌های عفونی ناحیه دندان توجه داشته باشید. استفاده از نخ دندان ذرات باقی مانده از مواد غذایی را از دهان شما خارج می‌کند. به این ترتیب از ایجاد فساد در این ناحیه از بدن پیشگیری خواهد شد.

توصیه می‌کنیم نخ دندان مورد استفاده خود را از میان برندهای معتبر انتخاب کنید تا آسیبی به بافت دندان‌ها وارد نشود. به علاوه پس از هر وعده غذایی حتماً دندان‌های خود را نخ بکشید.

 

جمع بندی

در این بخش در رابطه با علت زخم دهان و مشکلات ناشی از بروز این آسیب‌ها چند نکته اساسی را بررسی کردیم. اگر شما هم تا به امروز در معرض بروز این بیماری‌ها قرار داشته‌اید، بی شک با ناراحتی و حساسیتی که در اثر آن در ناحیه دهان و لثه‌ها به وجود می‌آید آشنایی دارید. در سال‌های اخیر ابتلا به این قبیل بیماری‌ها بسیار رایج شده و برخی افراد در رده‌های سنی مختلف به این عارضه‌ها مبتلا می‌شوند.

به همین خاطر لازم است که از انواع راهکارهای مؤثر برای پیشگیری از بروز عفونت، بیماری‌های ویروسی، مشکلات لثه‌ای و... استفاده کنید. در این بخش پس از بررسی علل بروز این آسیب‌ها و راهکارهای مقابله با آن‌ها به ارزیابی برخی راهکارهای مراقبتی برای رفع این مشکلات پرداختیم که کمک شایانی به بیماران خواهد کرد.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *